Sudan’da ordu, hükümeti görevden aldı

Al Mayadeen TV kanalı, 30 yıldır ülkeyi yöneten Devlet Başkanı Ömer el Beşir’e karşı protestoların sürdüğü Sudan’da ordunun hükümeti görevden alma kararı verdiğini aktardı. Reuters ise Beşir’in görevi bırakmayı kabul ettiğini duyururken, ordunun kısa süre içinde cunta yönetimi açıklaması yapması bekleniyor.

ORDU DEVREYE GİRDİ

Ülkeyi 30 yıldır yöneten Ömer el Beşir’e karşı protestoların yoğunlaştığı Sudan’da ordu, devlet televizyonu ve radyosunu kuşattı; askerler içeriye girdi. Sokaklarda asker ve ordu bünyesindeki Hızlı Destek Kuvvetleri mensuplarının konuşlandığı görüldü.

Devlet televizyonu ve radyosunda sabahın erken saatlerinden itibaren ulusal marşlar ve şarkılar yayınlanırken, alt yazıda ordunun kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacağı ifadesi yer alıyor. Ordunun halkın tepkisini ölçmek amacıyla açıklamayı geciktirdiği de söylenenler arasında.

MÜZAKERELER SÜRÜYOR

Reuters, hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde Beşir’in görevinden ayrılmak zorunda bırakıldığını ve geçiş konseyi kurulması için müzakerelerin devam ettiğini yazdı.

​Öte yandan Uluslararası Hartum Havaalanı’nda uçuşlar durduruldu. Havaalanında sadece inişlere izin veriliyor.