İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yaklaşık 45 gazeteciden oluşan bir kafile ile Roma gezisi düzenlemesi tartışılıyor.

Kiralık uçakla Roma’ya giden ve toplam 73 kişiden oluşan kafile, şehrin 5 yıldızlı lüks otellerinden biri olan Parco Dei Principi Grande Hotel & Spa’da konakladı. Geceliği 45 bin lira ile 98 bin lira arasında olan otelde, 3-4 gün sürdüğü iddia edilen konaklamaların bilançosunun alt sınırdan hesaplandığında 9 milyon 855 bin liraya, üst sınırdan hesaplandığında ise yaklaşık 22 milyon liraya mal olduğu tahmin ediliyor.

Söz konusu geziye Nevşin Mengü, Ruşen Çakır, Barış Pehlivan ve Ertuğrul Özkök dışında Sözcü yazarı İsmail Saymaz ve Sözcü TV Genel Müdürü Alişer Delek de katılmıştı.

Sözcü yazarı Necati Doğru bugün dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Gazetecilerin isimlerini vermeden İmamoğlu’nun gezisini eleştiren Doğru, “Bu tür belediyeciliğin ve gazeteciliğin Türkiye’ye ne hayrı olur? Mikrop girdiği vücutta yayılır” diye konuştu.

Doğru şu ifadeleri kullandı:

İktidar partisi AKP’nin önde gelen savunucularından ve Cumhurbaşkanı’nın gezilerinde uçağına binen gazetecilerin değişmezlerinden biri olan Ahmet Hakan, köşesinde dün “İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçimlerde kendisine destek sunan 45 gazeteciyi özel bir uçak kiralayarak Roma’ya geziye götürmesini” onaylayan bir yazı yazdı ve İmamoğlu’nun gazetecileri uçağa doldurup Roma’ya götürmesini; “Aman çok şükür… Aman ne iyi…” diye yazarak mutlu olduğunu açıkladı. Ahmet Hakan, İmamoğlu’nun uçak kiralayarak içine gazeteci doldurup Roma’ya götürmesi sonucunda bundan böyle “Cumhurbaşkanı’nın uçağına yandaş gazetecileri doldurup ülke ülke gezdirmesinin eleştiri konusu olmaktan” çıkacağını anlattı. Memnuniyeti, “onlar da bize benzedi” demekten geliyor olmalı. İmamoğlu bu uçağı belediye parasıyla mı kiraladı? O uçağa binip Roma’ya giden gazeteciler “uçak parasını ve geceliği 45 bin TL ile 98 bin TL arasında olan Roma’daki otel paralarını” belediye mi ödedi? İmamoğlu, uçağı kaça kiraladı? Götürdüğü 45 gazetecinin otel parası ne kadar tuttu? Paralar belediye bütçesinden ya da belediye iştiraki bir şirketin kasasından mı ödendi? Bu tür belediyeciliğin ve gazeteciliğin Türkiye’ye ne hayrı olur? Mikrop girdiği vücutta yayılır.