Ali Avcu

Geçici sığınmacı statüsünden Türk vatandaşlığına geçen bazı sığınmacıların, sığınmacılara sağlanan ayrıcalıklardan vazgeçmek istemediğine dair bazı ihbarlar haber merkezimize ulaşmaya devam ediyor. Bu ihbarlardan biri de Türk vatandaşlığına geçen bir ailenin sığınmacılara verilen yardımlardan yararlanarak kamuyu maddi zarara uğratmasına ilişkindi. 

Başakşehir Kaykamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nün; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Göç İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'ne yazdığı bir yazıda Suriyeli bir aileden bahsediliyor. 4 çocuklu ailede baba ve 4 çocuk Türk vatandaşlığına geçmiş. Fakat aile vatandaşlığa geçmeyen anne üzerinden sosyal yardım almaya devam etmiş. 

Aile "Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı" adı altında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan 39 bin 540 lira yardım almış. 

Başakşehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı'nın tuttuğu tutanakta "yapılan inceleme ve tespitler sonucunda ailenin bu durumu istismar ettiği, kamuyu maddi olarak zarara uğrattığı tespit edilmiş olup iş bu tutanak tarafımızdan tanzim edilerek imza altına alınmıştır" ifadelerine yer veriliyor. 

Başakşehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı, ayrıca ailenin Ümraniye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı'ndan yardım almış olabileceği şüphesiyle Ümraniye'de kuruma yazı yazmış. Tutanakta bununla ilgili "aynı zamanda ailenin T.C. kimlikleri ile Ümraniye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında dosyalarının bulunduğu tespit edilmiş olup Ümraniye SYDV müdürlüğü personelleri ile yapılan görüşmede bu durum teyit edilmiştir' deniliyor.

Whatsapp Image 2024 05 24 At 18.44.47

Whatsapp Image 2024 05 24 At 18.27.12