Filistin İçin Bin Genç grubundan 13 kişi sabahın erken saatlerinde yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alındı. 13 kişinin gözaltına alınmasının, grubun önceki gün Refah'ı bombalayan jetlerin petrolünü sağlayan SOCAR'ı prostesto etmesiyle ilgili olduğu belirtildi.

'SUÇ İSRAİL'LE İŞBİRLİĞİDİR'

Filistin İçin Bin Genç grubunun X hesabında yapılan açıklamada "Soykırıma petrol tedariğini kesin dediğimiz Socar eylemimizden sonra bu sabah 10 arkadaşımız şafak operasyonuyla gözaltına alındı!" denildi.

Dayanışma çağrısında bulunulan açıklamada, şu ifadeler de kullanıldı:

'Helal olsun' demek yetmez, şahitsek ses çıkarmak zorundayız. Yüreği Filistinle atan herkesi dayanışmaya, siyonistlerin avukatlığına soyunanlara karşı intifada saflarına çağırıyoruz. Filistinle dayanışmak suç değil, #Suçİsrailleİşbirliğidir

Daha sonra yapılan açıklama ise gözaltına alınan kişi sayısının 13 olduğu bildirildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

13 arkadaşımız gözaltında mala zarar verme ve konut dokunulmazlığı ihlal suçuyla yargılanıyor. Soykırıma ortak olan kim varsa meşru hedeftir. Siyonist jetlere yakıt sağlayan Socar yüzünden Gazze yerle bir edilmişken, Filistin halkı adına bu kanlı işbirliğinin hesabını sormak suç değil insanlık ödevidir, onurdur!#Suçİsrailleİşbirliğidir

Aynı hesaptan daha sonra yapılan bir paylaşıma göre, gözaltındaki kadınlar çıplak aramaya maruz bırakıldığı öne sürüldü.