Suikastla öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüştü. Kızlarıyla birlikte geldiği CHP Genel Merkezi’nde yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından Ateş, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yapılacak görüşme öncesi bu ziyaretin bir anlamı olup olmadığı sorulan Ateş, Özel’i 1 Temmuz’da ilk duruşması yapılacak Sinan Ateş cinayeti davasına davet ettiğini söyledi.

Özel’in mahkemeye geleceğini belirten Ateş, “Bu konuya çok insanı bir şekilde yaklaşıyor. Siyasetin dışında tutarak, sanırım evlatlarımın olmasının bunda büyük bir etkisi var” dedi. 

'DOST BİLDİKLERİ DÜŞMAN, DÜŞMAN BİLDİKLERİ DOST OLDU'

Ateş, şöyle devam etti:

Sinan hayattayken Özgür Bey hakkında da, CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu hakkında da zaman zaman ağır söylemleri oldu. Bunu bilmelerine rağmen gerçekten bize çok sahip çıktılar. Tüm CHP ailesine çok teşekkür ediyorum. Sinan’ın dost bildikleri düşman, düşman bildikleri de dost oldu. Biz de bunu çok acı bir şekilde tecrübe ettik.

'CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞECEKTİK AMA BAHÇELİ'NİN ÇAĞRISI KARŞILIK BULDU' 

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme talebini hatırlatan Ateş, “Yaklaşık bir yıldır kendisiyle görüşmek için hem resmi, hem gayri resmi girişimlerde bulundum” dedi. Ateş, Erdoğan’ın özel kalemi Hasan Doğan’ın 10 gün önce kendisini aradığını ve Cumhurbaşkanı ile geçen hafta görüşebileceğini söylediğini aktardı. Ateş, görüşmenin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin grup toplantısından sonra gerçekleşmediği öne sürdü:

Bahçeli her zaman yaptığı gibi suçluların önüne bir set çekerek, bizi karalamadı, yine her zaman olduğu gibi vatan düşmanlığıyla itham etti. Orada bir çağrıda bulunarak, ‘Bunların sırtını sıvazlamayın, bunları korumayın’ dedi. Bence Cumhurbaşkanı ile yapacağım görüşmeden haberi oldu ve burada Cumhurbaşkanı’na mesaj gönderdiğini düşünüyorum. Yani bizi korumaması ve bizimle görüşmemesine yönelik böyle bir üstü kapalı çağrıda bulundu. Sanırım bu nedenle görüşme gerçekleşmedi. Normalde geçen hafta içi kendisi bizi kabul edecekti ancak olmadı. Devlet Bahçeli’nin çağrısı sanırım karşılık buldu.