Türkiye uluslararası piyasalarda tahvil/borç senedi ihracı yoluyla borçlandırılmaya devam ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “ülke tarihimizdeki en yüksek tutarlı avro ihracımızı dün başarıyla tamamladık” sözleriyle ülkenin borçlandırılmasıyla övündü.

Şimşek X hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Ülke tarihimizdeki en yüksek tutarlı avro ihracımızı dün başarıyla tamamladık. 

Üç yıl aradan sonra ihraç ettiğimiz 2 milyar tutarındaki ilk avro tahvilimizin spreadi 2017’den beri en düşük seviyede gerçekleşti.  

Beş kattan fazla talep gelen işlemimiz, bu sene yatırım yapılabilir nota sahip ülke ihraçları dışında gerçekleşen ilk avro ihracı oldu. 

Bu başarılı ihraç uluslararası yatırımcıların ülkemize olan güveninin, programımıza duyulan inancın açık bir göstergesidir. 

Yerel seçim sürecinde kısa vadeli beklentiler ile oluşturulan spekülatif söylemler ve pozisyonlar programımızın hedeflerine  ulaşmasını engelleyemeyecek.”

HAZİNE 2024'TE 2,2 TRİLYON LİRA BORÇLANACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 2024 yılı öngörülerini içeren "Hazine Finansman Programı"na göre, 1 trilyon 166,3 milyar lirası anapara ve 1 trilyon 46,9 milyar lirası faiz olmak üzere 2 trilyon 213,2 milyar lira tutarında borç servisi gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bunun 1 trilyon 565,2 milyar lirasının iç borç, 648 milyar lirasının ise dış borç servisi olarak yapılması öngörülüyor.

BORCU HALKIN SIRTINA YIKMAYA DEVAM

Bu beklenti, kamunun hem dış hem de iç borçlanmada artışa gideceğini gösteriyor.

Kamu borç yükündeki artışın büyük oranda özel sektörün dış borçlarının kamuya devri anlamına geldiği göz önüne alındığında borçlanma yoluyla sermayeye kaynak transferinin süreceği görülüyor.