Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “Çevre sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak” amacıyla 2017 yılında, “Sıfır Atık Projesi” başlattı. Projenin, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütüleceği bildirildi. Proje kapsamında Eylül 2018'de Milli Eğitim Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı arasında protokol imzalandı.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, proje kapsamında koyulan 3 hedeften yalnızca birinde ilerleme kaydedildiği öğrenildi. 

Projenin finansmanının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca karşılanacağı belirtilerek “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ödenek aktarılmadığı için Mobil Atık Getirme Merkezi ve Atık Geçici Depolama Alan kurulamamıştır” denildi.

MİLLET BAHÇESİNE MİLYON HARCAMA
Sıfır Atık Projesi kapsamında okullarda yürütülecek faaliyetler 4,5 milyon TL aktaramayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, millet bahçeleri için hemen her yıl fahiş harcamaya imza atıyor. Bakanlığın yalnızca 2022 yılında TOKİ marifetiyle inşa ettirdiği millet bahçelerinin maliyeti 6 milyar TL’yi aşıyor.