Uzmanlara göre, deniz sıcaklıklarındaki artışın nedenleri henüz tam olarak anlaşılamıyor. İngiltere Ulusal Oşinografi Merkezi'nden Dr. Joel Hirschi, "Gezegen hızla ısınıyor ve okyanuslardaki sıcaklık artışı beklenenden daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bu artış, öngörülerin ötesinde ilerliyor" ifadesini kullandı.

Berkeley Yer bilimcisi Zeke Hausfather ise, "Şubat ayı, Ocak, Aralık, Kasım, Ekim, Eylül, Ağustos, Temmuz, Haziran ve Mayıs aylarını takip ederek kaydedilen en sıcak ay olabilir" dedi. İklim değişikliği, son aylarda daha belirgin hale gelmiş ve tahmin edilmesi zorlaşmış durumda. Şubat 2024, 2016'da kırılan bir önceki rekoru geçerek dünyanın en sıcak şubat ayı olabilir.

Şubat'ın ilk yarısında, dünya genelinde birçok ülkede sıcaklık rekorları kırıldı. Fas'ta 12 hava istasyonu 33 dereceyi aşarken, Kuzey Çin'deki Harbin kış buz festivali donma noktasının üzerindeki sıcaklıklar nedeniyle iptal edilmek zorunda kaldı. İklim koşullarındaki bu aşırı değişiklikler, bilim insanlarını endişelendirmekte ve iklim değişikliğiyle mücadele için daha etkili çözümler bulma konusunda çağrıda bulunmaktadır.