Sezai Temelli açıkladı: Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı destekleyeceğiz

31 Mart’ta gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi hedefini Doğu’da kayyum atanan belediyeleri geri almak ve Batı’da AKP-MHP bloğunu geriletmek olarak açıklayan HDP’nin Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İstanbul ve Ankara’ya dair önemli açıklamalarda bulundu.

CHP’nin adayları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı destekleyeceklerini belirten Sezelli, şunları söyledi:

“Mansur Yavaş da bilecek ki seçilmişse HDP oylarıyla seçilmiştir. HDP’lileri yok sayarak, Kürtleri yok sayarak, Ankaralıları yok sayarak siyaset yapamaz. O da işte bizim gücümüzdür. Ekrem İmamoğlu seçilmişse bilecek ki o kentte yaşayan 3 milyon Kürt’ün oyuyla seçilmiştir. Kürtlere rağmen siyaset yapamayacağını bilecektir. Yapmaya çabalarsa zaten siyaseten bir karşılığı olmayacaktır. O kentin belediye başkanı olmayacak, o olsa olsa o kentin kayyumu olur. Biz bu riski alıyoruz. Seçmenlerimize diyoruz ki biz bu riski alacağız ve Türkiye’yi değiştireceğiz.”

Stratejilerinin çok net olduğunu, tek başına girdikleri yerde seçimleri kazanacaklarını, diğer yerlerde de “Cumhur İttifakı”na kaybettireceklerini ifade eden Temelli, “Ankara adayı HDP’ye vaatte bulunmayabilir. Ankara adayının bizimle bir yerde yolu hiç kesişmemiş olabilir. Ankara adayının demokrasi ile ilişkisini oturup tartmıyoruz. Biz demokrasi adına bir hamle yapıyoruz.” dedi.

“Seçmeniniz buna ikna oldu mu?” sorusuna Temelli, “Evet. Seçmen buna ikna olmuş durumda. HDP’liler kararlı” yanıtını verdi.