Toplumsal Haber Merkezi

Bugün İstanbul Galata Köprüsü’nde düzenlenen Gazze’ye destek yürüyüşüne katılan gruplardan biri de şeriat yanlısı Köklü Değişim Dergisi grubuydu. Köklü Değişim grubu, bugünkü yürüyüşte oluşturdukları korteji ve açılan döviz ve pankartları gösteren bir video paylaştı. Köklü Değişim grubunun lideri Yılmaz Çelik, hilafet çağrısı yaptıkları bu görüntüleri “Hilafet geliyor, kaldır sancağı” ifadeleriyle paylaştı. 

KİM BU KÖKLÜ DEĞİŞİM GRUBU?

Aslında Köklü Değişim, başka bir ismin kılıfı. O isim de Hizb-ut Tahrir. Hizb-ut Tahrir isimli yapı, 1950'lerden bu yana küresel çapta faaliyet yürüten bir siyasal İslamcı örgüt. Faaliyetleri bazı ülkelerde yasak, bazı ülkelerde ise değil.

YARGITAY’IN TERÖR ÖRGÜTÜ’ KARARI

Yaklaşık 60 yıldır Türkiye'de de faal olan ve özellikle de hilafet etkinlikleriyle gündeme gelen örgütün Türkiye'deki konumu ise kafa karışıklığı yaratıyor. Bir yanda Yargıtay'ın Hizb-ut Tahrir'i 'terör örgütü' olarak niteleyen kararları var. 

Diğer yanda ise Anayasa Mahkemesi'nin örgüt yargılamalarıyla ilgili verdiği bir hak ihlali kararı, örgüt tarafından "Anayasa Mahkemesi Hizb-ut Tahrir'i terör örgütü kabul etmedi" yorumuna neden oluyor.