Avukatları tarafından basına yapılan açıklamada, Sonko'nun 7 gündür açlık grevini sürdürdüğü belirtildi.

Dakar yakınlarındaki Sebikotane Cezaevi'nde tutuklu bulunan Sonko'nun ne zaman hakim karşısına çıkacağı bilinmiyor.

Sonko'nun, dün kaçak yollarla Senegal'den ayrılmaya çalışırken yakalanan avukatı Juan Branco'nun da beslenmeyi reddettiği öğrenildi.

"Suikast girişimi", "yalan haber yaymak", "kamu güvenliğini tehlikeye atmak" ve "siyasi huzursuzluğa neden olacak eylemlerde bulunmak" suçlamasıyla Dakar'daki Rebeuss Cezaevi'ne gönderilen Branco'nun da sessizliğini koruduğu ve yemek yemeyi reddettiği kaydedildi.

FRANSA DA ŞİKAYETTE BULUNMUŞTU
Fransa Dışişleri Bakanlığı da Branco hakkında 12 Temmuz'da, hazirandaki şiddet olaylarına karıştıkları iddia edilen 2 Fransız memurun kimliğini açıklayarak hayatlarını tehlikeye attığı gerekçesiyle şikayette bulunmuştu.

SONKO HAPİSTE, PARTİSİ KAPATILDI
Muhalif lider Sonko, 28 Temmuz Cuma günü kendisini kaydetmek isteyen jandarmanın cep telefonunu zorla aldığı için gözaltına alınmış, olaydan önce sosyal medyada destekçilerini eylem yapmaya çağırmıştı.

Gözaltındayken 30 Temmuz'da açlık grevine başlayan Sonko, "ayaklanma çağrısı yapmak" suçlamasıyla 31 Temmuz'da cezaevine gönderilmişti.

Karardan kısa süre sonra İçişleri Bakanlığı, liderleri ve yöneticileri aracılığıyla destekçilerine sık sık ayaklanma çağrısında bulunduğu gerekçesiyle PASTEF'in feshedildiğini açıklamıştı.

Öte yandan Sonko'nun tutuklanmasıyla yaşanabilecek sokak olaylarının önüne geçmek için ülkede mobil veri kesilmiş ve TikTok uygulamasına erişim engeli getirilmişti.

Mobil veri kesintisi, 31 Temmuz'dan bu yana devam ediyor.

Kararı protesto eden Sonko destekçileri, gösterilere başlamış ve çıkan olaylarda 16 kişi hayatını kaybetmişti. (AA)