Seferihisar’dan İzmir’e: Tunç Soyer

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Büyük Şehir Belediyesi adayı yapıldı ya, bel altı vurma uzmanları sabahı bile beklemediler. Neymiş babası, 12 Eylül’de askeri savcıymış ve MHP’lileri yargılamış. Sanırsınız ki hazretler, 12 Eylül’e karşılar. Oysa kendilerinin 12 Eylüllerin Türkiye’ye bağışı olduğunu bilmeyen yok. Neymiş babanın suçu oğulu da etkilermiş. Bunu FETÖ yargılananların […]

Forum Seferihisar'dan İzmir'e: Tunç Soyer

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Büyük Şehir Belediyesi adayı yapıldı ya, bel altı vurma uzmanları sabahı bile beklemediler.

Neymiş babası, 12 Eylül’de askeri savcıymış ve MHP’lileri yargılamış.

Sanırsınız ki hazretler, 12 Eylül’e karşılar. Oysa kendilerinin 12 Eylüllerin Türkiye’ye bağışı olduğunu bilmeyen yok.

Neymiş babanın suçu oğulu da etkilermiş.

Bunu FETÖ yargılananların kardeşlerini büyükelçi, bakan atayanların takımı söylemiyor mu, gel de bunlarla dalga geçme.

Ne demişti Ziya Paşa:

Ümmîd-i vefâ eyleme her şahs-ı dagalde,
Çok hâcıların çıktı haçı zîr-i bagalde.
(Her sahtekâr kişiden vefa bekleme, Çok hacıların koltuğunun altından haçı çıktı.)

***

Geliniz, bu takımın Tunç Soyer’e neden saldırdıklarını anlamak için 2012 yılında yazdığımız bir yazıya bir daha göz atalım.

SEFERİHİSAR’DA BİR GÜN

Seferihisar, 10 -12 yıl öncesine dek, İzmir’in kulağının dibinde; ama İzmir’e en uzak kasabalarından biriydi. Zamanla yollar iyileşti. Güzelbahçe ile Seferihisar arası villalarla doldu. Ama hâlâ sayfiye denince İzmirlilerin aklına ya Gümüldür ya da Çeşme gelir.

Teos’un ünlü şairi Anakreon,
“Bak, kendini sergiliyor bahar,
Ve narin güller devşiriyor;
Nasıl sakinleşiyor deniz
Dalgalar yatışıyor şimdi
Nasıl da yüzüyor ördekler,
Nasıl da geliyor
Kış evinden turnalar…”
dese de İzmirliler, bu tercihlerinde pek de haksız sayılmaz. Çünkü Seferihisar’ın denizinin sağı solu hiç belli olmaz: Poyraz eserse buz keser; lodos esince de bulanıverir. Bu yüzden kilometrelerce uzanan sahillerinde deniz mevsimi pek kısa sürer.

Çeşme Yarımdası’nın boynunda iki kolye vardır. Biri Urla, öteki de Seferihisar. Urla Seferis’in, Necati Cumalı’nın yurdudur; Seferihisar da Anakreon’un. Hele Kilizmanlı Homeros’u da anımsarsak, buraların şiire ne denli yatkın olduğunu anlayıveririz.
Seferihisar’ın arkasında zeytin dağları ve üzüm bağları vardır; önünde de yemyeşil mandalına bahçeleri. Bakmayın Ürkmez’e doğru tepelerin çıplaklığına. Bu, doğanın seçiminden değil, hoyrat insanoğlunun yakıcı elleri yüzündendir. Yine de kevenlerle kaplı o tepeleri çok severim ben. O tepelerde dolaşırken adım başı keçi sürüleri görürsünüz. Çobanlar sizden sıcacık merhabalarını asla esirgemez. Kafanızı Teos’a, Sığacık’a cevirip baktığınızda Anakron’un,

“Bak, Titan’ın neşeli ışını
Kara bulutları uzaklara nasıl kovalıyor
Şimdi onun yeni yeşil elbiselerinde
Saban tutanların emekleri var.
Dünya şevkle dolu
Bahar her saat yeni bir doğumdadır;
Şimdi zeytin çiçeklenir:
Asma salkımlarında tombul taneler parlar
Ve şimdi yaprak ve çiçekleriyle
Tazecik tomurur her dal.”

dizelerinde bu kez abartı yapmadığını anlar, bu manzaraların bugün de şairlere, şiir yazdıracak kadar güzel olduğunun farkına varırsınız.

***
Yıllar ne çabuk geçiyor! 6 yıl olmuş ben bu yerlerden gideli.

Bodrum Kent Konseyi Tarımdan Sorumlu Yürütme Kurulu üyesi Erman Aras, Seferihisar Mandalina Üreticileri Birliğinin çok önemli işler yaptığını, bunun yerinde incelenmesinin Bodrum mandalinacılığının geleceği açısından yararlı olduğunu söyleyince “Gidelim!” dedim. Seferihisar’da yapılan her güzel iş, anılara oya işlenmesi gibi bir şey.

Ürkmez’den geçip çıplak tepelerin arasına daldığımızda, Seferihisar’la aramdaki gönül bağının sandığım kadar basit olmadığını hissediyorum. Eskiden yaşadığınız bir şehre kavuşmanın, eski bir dosta kavuşmaktan bir farkı yok.

Gözlerim, yol boyu belleğimdeki bağları, bahçeleri; evleri, apartmanları; satıcıları, çiftçileri, çobanları arıyor.

Seferihisar, artık “yavaş şehir (cittaslow)”. Bu, halim selim, yürekleri sevgi dolu insanların şehrine, bundan daha güzel özellik yakışmazdı ki. Yavaş şehirlerin sembolü salyangoz. Ancak salyangozun, Seferihisar’la daha bir anlam yüklendiğini söylemek, inanın abartı değil.

Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer için “Tam bir Ateş parçasıdır. Seferihisar onunla çok değişti,” demişlerdi. Ön yargılı olmak ne kötü. Bir kasabada, altı yılda neyi ne kadar değiştirebilir ki bir başkan?

Mandalina Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Bey’i dinlerken bu önyargının ne kadar anlamsız olduğunu anlayıveriyorum. Önümde dev tesis, mandalina kamyonların biri gelip biri gidiyor. Aklımın bir köşesinde toprağa kilim gibi serili kalan mandalina bahçeleri, yaşadıklarını yana yakıla anlatan mandalinacılar var. Oysa şimdi gördüğüm üreticilerin yüzleri pırıl pırıl, umut dolu, aydınlık. İşletmedeki arı gibi çalışan insanları görünce daha bir keyifleniyorum:
“Kesimden işlemeye yüzlerce insan çalışıyor.” diyor Cumhur Bey. Yüzlerce eve aş, yüzlerce çocuğa umut demek bu.

Daha bu eylül sonunda yola çıkmışlar. 2.5 ayda böylesine bir düzeni kurabilmek hayale daha uygun. Ama bir gerçek var önümüzde.

Bunun sırrı nedir, diye soruyoruz Cumhur Bey’e?

“Güven, inanç ve azim” diyor ve ekliyor “Başkan bize güvendi. Başaracağımıza inandık ve azmettik.”

Bunu, Başkan’la konuşurken bir kez daha kuvvetle hissediyoruz. Mandalinaların sofralıklarını ayırdıktan sonra kalanları nasıl reçel yaptıklarını, her sabah 1500 Seferihisarlı çocuğa bedava mandalina suyu dağıttıklarını anlatıyor.

Bu kez aklıma Ferit Edgü’nün Hakkari’de Bir Mevsim romanındaki diyalog takılıyor:

“Alaaddin geliyor gece. Hoca benim kardeş hasta, diyor. Nesi var, diyorum. Ateşi var çok, diyor. Ölecek. İlaç vereyim mi, diyorum. Hayır, portakal ver, diyor. Portakal yememiştir hiç.”
Bu halka genişlemeli. Şimdi Anadolu’nun uzak köylerinde kar altında okul yoluna düşen milyonlarca çocuk bir şişeden mandalina, portakal suyu içebilmeli.

Başkan, makineli tüfek hızıyla hedeflerini anlatıyor. Hepsi üreticiyi tüketiciyle buluşturmaya endeksli.
Tarımın, hayvancılığın yok edildiği bu dönemde, hayata dönüş öpücükleri olmalı bunlar.

“Yavaş şehre, hızlı başkan.”

Büyük şehrin gölgesinde, yıllardır hak ettiği yeri bir türlü alamamış Seferihisar’a bir sihirli parmakla dokunuş bu.

Akşamüstü Bodrum’a dönerken kâhinler merkezi Klaros’a uğruyoruz. Dostlara insanlığın öteden beri geleceği bilme merakından söz ediyorum.
“Büyükşehir yapılanmasında Bodrum?” sorusunun yanıtının Klaros’ta değil, Seferihisar’da olduğuna da değinmeden geçmiyorum.
Ana baba, soy sop siyaseti yapanlara duyurulur.

Hamdi Topçuoğlu

Bir Yorum Yazın

En çok okunan haberler

‘Erdoğan öldü’ iddiası ortalığı karıştırdı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kalp krizi geçirdiği yönünde Arap Basınında çıkan iddia ve haberler sosyal medyayı salladı.

AKP içinden sızdı: Erdoğan istifa ediyor!

Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, AKP kaynaklarından aldığı kulisini paylaştı.

MHP’de kriz kapıda: Bahçeli’ye rakip çıktı

Orhan Uğuroğlu, Nidai Seven’in Devlet Bahçeli’ye rakip olduğunu yazdı ve kendisiyle yaptığı röportajı köşesine taşıdı.

Kurban Bayramı emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak?

Kurban Bayramı emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak? Bayram ikramiyeleri ağustosun kaçında ödenecek?

Aydın Doğan geri mi dönüyor?

Medya'da faaliyet gösteren şirketlerdeki paylarını Demirören grubuna satan Doğan Şirketler Grubu Holding (Doğan Holding) Milli Piyango ihalesine hazırlanıyor.

Güncel

İşte o isimler: Yeni partinin ilk kadrolarında kimler var?

Ali Bayramoğlu, Ali Babacan ve Abdullah Gül tarafından kurulacak yeni parti hakkındaki duyumlarını aktardı.

Yoga ve beslenme

Sağlıklı bir bedene yapılacak yolculukta yanınıza alacağınız en temel 5 şey ne olmalıdır? -Doğru beslenme -Doğru egzersiz -Doğru nefes -Doğru gevşeme -Doğru düşünce ve meditasyon Bu 5 temel unsur bir...

Yurttaşa ‘edepsizler’ diyen Arınç’ın maaşı bilinmiyor

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine aylık 18 bin lira maaş ödeneceğine ilişkin tartışma sürerken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Ödeme miktarı Cumhurbaşkanınca belirleniyor” dedi ve maaş miktarını açıklamadı. YİK üyelerinden Bülent Arınç, maaşıyla ilgili tartışma açanları “Edepsizler” diye azarlamıştı.

İbni Haldun ve mukkadime-2

Yazımızın ikinci bölümünde  ibni Haldun’un Mukkadime’de özellikle üzerine vurgulayarak  ifadelendirdiği kavramlar üzerinde durmak istiyorum. Bedv-bedavet: Zahir olmak, ortaya çıkmak, bir nesnenin ilk önce peyda olan...

Sayıştay bile usulsüzlükleri denetleyemeyecek!

1,2 milyar liralık bir kaynağa sahip olacak Turizm Ajansı, AKP eliyle denetimden kaçırılıyor. Sayıştay'ın söz konusu ajans üzerinde kapsamlı bir denetim yapmasını engelleyen düzenleme olası yolsuzlukların önünü şimdiden açmış durumda.

İşte o isimler: Yeni partinin ilk kadrolarında kimler var?

Ali Bayramoğlu, Ali Babacan ve Abdullah Gül tarafından kurulacak yeni parti hakkındaki duyumlarını aktardı.

Yoga ve beslenme

Sağlıklı bir bedene yapılacak yolculukta yanınıza alacağınız en temel 5 şey ne olmalıdır? -Doğru beslenme -Doğru egzersiz -Doğru nefes -Doğru gevşeme -Doğru düşünce ve meditasyon Bu 5 temel unsur bir...

Yurttaşa ‘edepsizler’ diyen Arınç’ın maaşı bilinmiyor

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine aylık 18 bin lira maaş ödeneceğine ilişkin tartışma sürerken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Ödeme miktarı Cumhurbaşkanınca belirleniyor” dedi ve maaş miktarını açıklamadı. YİK üyelerinden Bülent Arınç, maaşıyla ilgili tartışma açanları “Edepsizler” diye azarlamıştı.

AKP’li Başkana CHP’den sert yanıt!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü ve Faik Öztrak, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı hakkında kullandığı ifadelere tepki göstererek "İktidarın küçük ortağının bu sözler hakkında ne yorum yapacağını büyük bir merakla bekliyoruz." dedi.

Kurban Bayramı emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak?

Kurban Bayramı emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak? Bayram ikramiyeleri ağustosun kaçında ödenecek?

İbni Haldun ve mukkadime-2

Yazımızın ikinci bölümünde  ibni Haldun’un Mukkadime’de özellikle üzerine vurgulayarak  ifadelendirdiği kavramlar üzerinde durmak istiyorum. Bedv-bedavet: Zahir olmak, ortaya çıkmak, bir nesnenin ilk önce peyda olan...