Kara para aklamakla suçlanan firari Sezgin Baran Korkmaz'dan 10 milyon avro aldığı iddia edilen Veyis Ateş hakkında nüfuz ticareti suçlamasıyla iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz'a konuşan Ateş, iddialar için "Uydurma, yalan, şantaj, montaj" dedi, davanın açılmasını "iftiraları anlatmak için bir fırsat" olarak gördüğünü söyledi.

Saymaz’ın aktardığına göre, Savcılık Korkmaz ile Ateş arasındaki ses kayıtlarını internetten temin etti. Kaydın çözümü yapıldı. İddianameye göre görüşme şu şekilde:

Ateş: Ihh, Bu Halk TV’de anlattığım hikâye sana anlattığım hikâye. Burada sadece bir şey beni endişe ettiriyor. Ihh, canın yaralı.

Korkmaz: Evet, doğru.

Ateş: Kızgısın, öfkelisin. Ondan sonra, dünyayı ateşe veresin var falan. Sadece bu tarafın hassasiyet duyduğu mesele bu, ben sana bunu ilk başta da söyledim. Az önce arandığımdı, ıhh, bir şey yapar mı? Bizi yakar mı, yıkar mı, konuşur mu, eder mi, diyorlar.

Korkmaz: Yok abi ya.

Ateş: Yok dedim, bizim itimadımız var.

Korkmaz: Allah razı olsun.

Ateş: Kendisiyle buluştuğuma göre bir hakemlik, (anlaşılamadı) yaptığıma göre itimat sorumumuz olmaz dedim. Ondan sonra konuştuğumuz şeyleri sıraladı, sıraladılar.

VEYİS ATEŞ: UYDURMA, YALAN, ŞANTAJ, MONTAJ

Ateş, iddianamedeki söz konusu iddialarla ilgili "Dijital çağda yaşıyoruz. Uydurma, yalan, şantaj, montaj; isteyen herkesin kolayca işini gördüğü bir dönem" dedi.

Kaydı inceleyen Adli Tıp ise ses örneklerini karşılaştırarak hazırladığı raporda "Analizi yapılan ses örnekleri, mukayese konusu ses örnekleriyle benzerlikler göstermektedir" sonucuna vardı.

Ateş, İstanbul 40. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 28 Haziran 2024’te hakim karşısına çıkacak.

Editör: Ercan Cankaya