Sayıştay hükme bağladı: İSKİ’deki kamu zararı 8 milyon 623 bin lira

Sayıştay, İSKİ’nin 2006-2009 yılları hesaplarıyla ilgili yapılan hesap yargılaması sonucu 8 milyon 683 bin liralık kamu zararı tespit etti. “Bu mahkeme kararıdır” uyarısında bulunan Sayıştay, “En büyük amirin” ödemelerin yapılmamasından sorumlu olduğunu vurguladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 23 Haziran seçimleri öncesi iki aday arasında süren ve Sayıştay’ın da müdahil olduğu “İşlemlerde kamu zararı var mı […]

Gündem Sayıştay hükme bağladı: İSKİ’deki kamu zararı 8 milyon 623...

Sayıştay, İSKİ’nin 2006-2009 yılları hesaplarıyla ilgili yapılan hesap yargılaması sonucu 8 milyon 683 bin liralık kamu zararı tespit etti. “Bu mahkeme kararıdır” uyarısında bulunan Sayıştay, “En büyük amirin” ödemelerin yapılmamasından sorumlu olduğunu vurguladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 23 Haziran seçimleri öncesi iki aday arasında süren ve Sayıştay’ın da müdahil olduğu “İşlemlerde kamu zararı var mı yok mu?” tartışmasının yanıtı 2017 yılı denetim raporunda yer alıyor. Sayıştay, 2006-2009 yılları arasındaki mevzuata aykırı işlemlerle ilgili yaptığı yargılama sonucu 8 milyon 683 bin liralık kamu zararının tazmin edilmesini karara bağladı.

Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, İBB’nin şirketlerinden olan İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) denetim raporunda, seçim sürecine damgasını vuran tartışmayı açığa kavuşturacak tespitler yer aldı. İSKİ’nin bazı işlemlerinde kamu zararı oluştuğunu yargılama sonucu belirleyen Sayıştay’ın raporunda bu tespit “Kesinleşen Sayıştay İlam Hükümlerinin Yerine Getirilmemesi” başlığıyla yer aldı.

ZARAR TESPİT EDİLDİ

Raporda, kuruma ait yönetim dönemi hesabı ile “Kişilerden Alacaklar Hesabı”nın incelenmesi sonucunda 2006, 2007, 2008 ve 2009 yılları hesaplarına ilişkin yargılamaların yapıldığı, ilamların kesinleştiği, ancak zararın tazmininin yapılmadığı bildirildi. Bu durumun 2016 Yılı Sayıştay Raporu’nda da yer aldığı anımsatılarak, “Buna rağmen Kurum tarafından bu hatanın tam olarak düzeltilmediği tespit edilmiştir” denildi.

Anayasa ile Sayıştay’a hesap yargılaması görevi verildiği, kararlarının kesin hükmünde olduğu, kararın kesinleşmesinden sonra üç ay içinde tespit edilen kamu zararının sorumlular tarafından ödenmesinin hükme bağlandığının da altı çizildi.

Hükmün yerine getirilmesinden kamu idarelerinin üst yöneticilerinin (en büyük amirlerin) sorumlu olduğu, Sayıştay ilamlarının infazını izlemeyen ve gereklerini yerine getirmeyenler hakkında “aylığın yarım ödenmesi”, “görevden uzaklaştırma”, “soruşturma” ve “kovuşturma” hükümlerinin uygulanacağı da belirtildi.

TAZMİN EDİLMEDİ

Yapılan incelemelerde “kamu zararlarından bir kısmının tahsil edildiği, bir kısmı için ise temyiz başvurusunda bulunulduğu, temyiz istemi sonuçlanmasına, kararlar kesinleşmesine ve 90 günlük sürenin çok üzerinde bir sürenin geçmesine rağmen tahsil yoluna başvurulmadığı” belirlendi. Sayıştay raporunda, kesinleşen kamu zararı tutarlarına da yer verildi. Buna göre, 2006 yılında 1 milyon 269 bin, 2007’de 2 milyon 228 bin, 2008’de 1 milyon 573 bin, 2009’da 2 milyon 331 bin, 2012’de 1 milyon 281 bin TL olmak üzere 8 milyon 683 bin TL kamu zararı yapılan yargılamalar sonunda kesinleşti.

Bu kararlar doğrultusunda verilen ilamların mahkeme ilamı niteliğinde olduğu kaydedilerek, “Bu ilam hükümlerini yerine getirmekten sorumlu ve görevli olan üst yönetici, icra dairesi veya herhangi bir kişi, kurum ya da yargı organının bu ilam hükmünün infazını engelleyecek veya geciktirecek şekilde hüküm tesis etmesi mümkün değildir” denildi.

“2017’DE ÖDENDİ” SAVUNMASI

İSKİ, bu tespite verdiği yanıtta, 2016 raporunda, Sayıştay ilam hükümleri toplamının 5 milyon 650 bin TL olduğunun belirtildiği, 2017’de 4 milyon 595 bin TL’nin tahsil edildiği, kalan 1 milyon liranın tahsili için de ilgililerin icra takiplerinin açıldığını bildirdi.

YILLAR SONRA

Sayıştay bu yanıta, “Sadece ilgililer adına yasal takip yapılması doğru bir yaklaşım değildir” karşılığını verdi. 2017’de yapılabilen ilk tahsilattan sonra geri kalan tutarın 333 bin 311 TL’sinin 6 yıl, 189 bin 498 TL’sinin 5 yıl, 423 bin 849 TL’sinin 3 yıl, 108 bin 524 TL’sinin ise 2 yıl önce kesinleşmesine karşın gereğinin yerine getirilmediği, ne sorumlular ne de ilgililer hakkında işlem yapıldığı belirtildi.

En çok okunan haberler

Saray duyurdu: Atatürk’e ‘firavun’ diyen Nuri Pakdil öldü

Ankara Şehir Hastanesi'nde tedavi gören gerici yazar Nuri Pakdil 85 yaşında hayatını kaybetti.

Trump’ın Erdoğan’a yazdığı mektubun arkasındaki psikolojik nedenler

Günlerdir Türkiye ile birlikte bütün dünya Trump'ın AKP’li cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektubu konuşuyor. Efendim neymiş mesele diplomatik teamülleri aşıyor nezaket kurallarına uymuyormuş. Mektubun...

‘Ülkemde Neler Oluyor?’ programının bu haftaki konuğu İhsan Eliaçık

Toplumsal TV'de yayın hayatına başlayan, Linda Gözde Karasu'nun sunduğu 'Ülkemde Neler Oluyor?' programının bu haftaki konuğu İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık olacak. 

Ahmet Hakan: İmamoğlu isyanında haklıdır!

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, Haydarpaşa ve Sirkeci garları ihalesi ile ilgili İBB iştiraklerinin hukuksuzca elenmesine tepki gösterdi.

İstanbul’da kadın cinayeti! Eski eşine kurşun yağdırdı

İstanbul Beylikdüzü’nde gece saatlerinde bir kişi bir hafta önce boşandığı eski eşinin de içinde bulunduğu aracın önünü keserek otomobile kurşun yağdırdı. Aracın içindeki 2 kişi yaşamını yitirirken, saldırıyı düzenleyen kişi aynı silahla olay yerinde intihar etti.

Güncel

ABD başkanları ve tehdit mektupları

Amerika’nın Anadolu topraklarıyla ilişkisi, 1772’de donanması yakılan Osmanlı Devleti’nin; yeni savaş gemileri inşası için getirdiği mühendislerle başladı. O günden Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar inişli-çıkışlı...

Bahçeli, ihraç ettiği isme ne gönderdi?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partiden ihraç ettiği eski MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu’na dikkat çeken bir hediye gönderildi...

‘Tüm zeki komutanların hayal ettiği savaşsız zaferi bugün Putin kazandı’

Alman Die Welt gazetesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Suriye’de, tarih boyunca neredeyse tüm zeki komutanların hayal ettiği savaşsız zafer kazandığını yazdı.

Seçimin galibi belli oldu: Beşiktaş’ın yeni başkanından ilk mesaj

Beşiktaş Kulübü'nün olağanüstü seçimli genel kurulunda rakipleri Serdal Adalı ve Hürser Tekinoktay'ı geride bırakan Ahmet Nur Çebi, siyah beyazlı kulübün 34'üncü başkanı oldu.

Haydarpaşa ihalesi: Nasıl bu kadar pervasızlar?

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından Haydarpaşa ve Sirkeci Gar binalarının kullanılmayan kısımlarının “kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere” çıartıldığı ihaleye katılımcılardan İstanbul Büyükşehir...

ABD başkanları ve tehdit mektupları

Amerika’nın Anadolu topraklarıyla ilişkisi, 1772’de donanması yakılan Osmanlı Devleti’nin; yeni savaş gemileri inşası için getirdiği mühendislerle başladı. O günden Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar inişli-çıkışlı...

Bahçeli, ihraç ettiği isme ne gönderdi?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partiden ihraç ettiği eski MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu’na dikkat çeken bir hediye gönderildi...

Netflix şifresini paylaşanlara kötü haber

Netflix, şifresini arkadaşları ve ailesiyle paylaşan kullanıcılar için önlem alınacağını duyurdu. Netflix Ürün Yöneticisi Greg Peters, “Tüketici dostu yöntemleri denerken, sınırları ne kadar zorlayabileceğimize de bir bakacağız" dedi.

TELE 1’den yeni transfer

Sunucu Sedef Kabaş TELE 1'de program yapacağını duyurdu.

‘Tüm zeki komutanların hayal ettiği savaşsız zaferi bugün Putin kazandı’

Alman Die Welt gazetesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Suriye’de, tarih boyunca neredeyse tüm zeki komutanların hayal ettiği savaşsız zafer kazandığını yazdı.

Lübnan’ın yolsuz başbakanından 24 maddelik tedbir paketi

Başbakan ve milletvekili maaşları yüzde 50 azaltılacak, banka ve sigorta şirketlerine yüzde 25 oranında vergi getirilecek....