Bu savunma, beyazın 1.e4 hamlesine siyahın 1...e5 yerine 1...a5 hamlesi ile karşılık verdiği bir açılış sistemidir. Macar Savunması, karşı tarafın hazırlıklı olmadığı bir açılış sistemine karşı oynamak isteyen oyuncular için çekici olabilir. Ancak bu savunma sistemi, rekabetçi satrançta pek yaygın olarak tercih edilmemektedir çünkü beyazın daha iyi avantajlar elde etmesine olanak tanır.

Macar Savunması, farklı varyasyonlara sahip olabilir, ancak temel fikir, siyahın erken a5 hamlesiyle oyunu karmaşıklaştırmaktır. Beyaz, genellikle oyunu sakin ve güvenli bir şekilde sürdürmek isterken, siyah hızlı bir şekilde taşları geliştirmeye çalışır.

Macar Savunması oynayan siyah, oyuna devam ederken merkezi kontrol etmeye, piyonlarını ve taşlarını geliştirmeye çalışmalıdır. Aynı zamanda beyazın saldırılarına karşı savunmada dikkatli olmalıdır.

Bu savunmanın farklı varyasyonları ve açılış teorisi mevcuttur, bu nedenle daha ayrıntılı bilgi için bir açılış kitabı veya çevrimiçi kaynaklara başvurmanız faydalı olacaktır.