Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sarıyer Belediye Başkan Adayı Mustafa Oktay Aksu, Shine Portexe Restaurant'ta muhtarlarla konuştu. 

İstanbul'un Sarıyer ilçesindeki muhtarların katıldığı kahvaltıda CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Kubat, Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı Muharrem Yavuz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Muhtarlıklar Daire Başkanı Yavuz Saltık ve CHP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Oktay Aksu birer konuşma yaptı.

Yavuz Saltık

Konuşmasında muhtarların sorunların çözümünde çok önemli bir işlevi olduğunu vurgulayan Aksu, yurttaşların bir sorunları olduğunda ilk önce muhtara ulaştığını söyledi. 

Mustafa Oktay Aksu

'MUHTARLARIN PARTİSİ PARTİNİN MUHTARI OLMAZ'

"Muhtarın partisi, partinin muhtarı olmaz" diyen Aksu; İBB'de Ekrem İmamoğlu dönemine kadar yardımların partilerin mahalle başkanları aracılığıyla dağıtıldığını, o mahalle başkanlarının ise yerel seçimlerde mevcut muhtarın karşısına çıktığını belirtti. 

Kendi belediye başkanlığı döneminde her ayın ilk cumartesi günü muhtarlarla kahvaltıda bir araya geleceğini söyleyen Aksu, "muhtarı o mahalledeki meclis üyem olarak göreceğim" dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin muhtarların personel sorunlarının çözümünde destek sunduğunu belirten Aksu, gerekirse ilçe belediyesi olarak kendilerinin de destekte bulunacaklarını vaat etti. 

Sarıyer'in en güncel sorununun mülkiyet sorunu olduğunu belirten İBB'nin çok önemli bir adım atarak kendi mülkiyetindeki arazilerdeki evlere tapularını vermeye başladığını, bu toplu tapulandırma işleminin Türkiye'de bir ilk olduğunu, daha da devam edeceğini söyledi. 

Aksu sözlerini "efsane muhtarlar ve efsane belediye başkanı olarak tarihe geçeceğiz" diye noktaladı.

MUHTARLARDAN TEŞEKKÜR

Etkinlikte daha sonra muhtarlar mahallelerinin sorunlarını anlattı. Çoğu muhtar, mahallelerinin sorunlarının çözümünde sundukları desteklerden dolayı Sarıyer Belediyesi'nde uzun süre meclis başkanvekilliği ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulunan Hüseyin Coşkun'a ve Meclis Üyesi Meltem Yücel Pir'e teşekkür ettiler. 

Muhtarların en çok dile getirdiği sorunlar mülkiyet sorunu ve İETT otobüsleri oldu.

Bazı mahallelere yeterli otobüs gelmediğinden, bazılarında şoförlerin işlerini layığıyla yapmadıklarından, bazılarında ise İETT'nin mevcut büyük otobüslerinin mahalle yapısına uygun olmadığından yakınıldı. İBB'nin küçük otobüsler için ihalesini bir an önce yapması gerektiği dile getirildi. 

Mustafa Oktay Aksu