Manisa Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, Suriyeli sığınmacılara hazine arazilerinin verilmesiyle ilgili çok çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi

Veryansın'ın haberine göre Yılmaz, Suriyelileri sığınmacıları Türkiye’de kalıcı hale getirmek için 5 kentteki hazine arazilerinin, Birleşmiş Milletler fonu ile Suriyelileri verilmesi yönünde Cumhurbaşkanlığı’ndan talimat aldığını açıkladı. Yılmaz bu talimatı yerine getirmediğini söyledi.

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın’ın kendisine yaptığı ziyaret sonrası konuşan Yılmaz, projeyi Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO)  yürüttüğünü söyledi.

‘BEN BUNU İMZALAMAM’ DEDİM

Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen projeye Manisa Valiliği’nin imza attığını belirten Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“Burada bir proje, Sayın Cumhurbaşkanı’nın himayelerinde bir proje yapılıyormuş. FAO, işte 5 vilayet seçmişler geldiler buraya. Sayın Vali imzalamış, bizim de partner olarak imzalamamız gerekiyormuş. Birleşmiş Milletlerin Amerikalı bayan bir başkanı.

İşte buyurun ne var? “Efendim mevzu şu, buradaki gelen Suriyelilerin burada kalıcı olarak hazine arazilerinin bunlara verilmesi, 30 dönüm 50 dönüm filan” Evet ne olacak? Bu işte 3.8 milyon bir hibe , bağış verecekmiş onlar. Sonra işte Yunt Dağı’nda, Recepli, Örselli, Karavelli işte ne varsa orada bunlara yer verecekler.

Dedim, ben bunu imzalamam. Sayın Cumhurbaşkanım ayet değil ki bu dedim. Sayın Cumhurbaşkanımız söyleyebilir.”

‘AYDIN, BURSA, BALIKESİR İMZALAMIŞ’

Yılmaz protokolün Aydın, Bursa ve Balıkesir illerinde imzalandığını söyleyerek, “Aydın imzalamış, Bursa imzalamış, Balıkesir imzalamış, Manisa 5 tane vilayet” diye konuştu.

‘SURİYELİLER ASLİ UNSUR’

Yılmaz, protokole göre Türkler ve Suriyelilerin bu topraklarda asli unsurlar olarak kabul edildiğini dile getirdi.

Yılmaz “Bir de öyle bir protokol hazırlamış ki hazırlayan vatandaş, buradaki asli unsurlar diyor.. Türk ve Suriyeliler eşit şekilde bundan faydalanır diyor. Ya dedim bir kere Suriye asli unsur değil dedim. Asli unsur biziz. Bunlar da burada mülteci, misafir statüsünde. E ne olması lazım. Ben dedim “imzalamıyorum”. Bir kavga, bir gürültü bayağı bozduk. Ya dedim ben size 4 milyon dolar vereyim, alın siz Amerika’ya götürün” ifadelerini kullandı.

‘HAZİNE ARAZİLERİ BM FONLARIYLA PEŞKEŞ ÇEKİLMEK İSTENİYOR’

Mehmet Yılmaz’ı ziyaret etmesi sonrası X hesabından paylaşım yapan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın, şunları söyledi:

“Hazine Arazilerimiz Birleşmiş Milletler Fonlarıyla Sığınmacılara Peşkeş Çekilmek İsteniyor!”

Suriyeli sığınmacıları Türkiye’de kalıcı hale getirmek için 5 vilayetimizdeki hazine arazileri Birleşmiş Milletler’in fonlarıyla Suriyeli sığınmacılara verilmek isteniyor.

Erdoğan buna hem destek veriyor hem de valiler eliyle STK’ları da işin içine sokmaya çalışıyor.

Manisa Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yılmaz gibi bir vatansever sayesinde ise hükümetin desteklediği bu proje Manisa’da hayata geçmemiş…”

TBMM’YE SORU ÖNERGESİ

Yılmaz’ın açıklamaları sonrası İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Kürşad Zorlu TBMM’ye soru önergesi verdi.

Önergede şu sorular yöneltildi:

1.Birleşmiş Milletler ve Türkiye arasında bahsi geçen şekilde bir proje yürütülmekte midir?

2.Yürütülmekte ise söz konusu proje ile amaçlanan nedir?

3.Proje hangi illeri kapsamaktadır?

4.Proje çerçevesinde ne kadarlık arazi tahsisi yapılması planlanmaktadır?