ABD hükümeti, geçtiğimiz yıl yapay zeka gelişimini düzenlemeye yönelik geniş kapsamlı bir yürütme emri kapsamında Yapay Zeka Güvenlik ve Emniyet Kurulu'nu oluşturdu. Bu kurula OpenAI CEO'su Sam Altman, Microsoft başkanı Satya Nadella ve Alphabet CEO'su Sundar Pichai gibi isimler atanıyor. The Wall Street Journal'a göre, kurula Nvidia'dan Jensen Huang, Northrop Grumman'dan Kathy Warden ve Delta'dan Ed Bastian gibi teknoloji ve yapay zeka sektöründen diğer liderler de katılıyor.

Yapay Zeka Güvenlik ve Emniyet Kurulu, ABD'nin kritik altyapısında yapay zekanın güvenli bir şekilde nasıl kullanılabileceği konusunda İç Güvenlik Bakanlığı ile işbirliği yapacak ve danışmanlık sağlayacak. Ayrıca elektrik şebekesi operatörleri, ulaşım hizmeti sağlayıcıları ve üretim tesisleri gibi kuruluşlara, teknolojideki ilerlemelerin potansiyel tehditlerini nasıl ele alabilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunacaklar.

İç Güvenlik Sekreteri Alejandro Mayorkas, kritik altyapılarda yapay zeka kullanımının hizmetleri büyük ölçüde iyileştirebileceğini, örneğin hastalık teşhislerini hızlandırabileceğini veya enerji santrallerindeki anormallikleri hızla tespit edebileceğini belirtti.