Salvador Felipe Jacinto Dalí, 11 Mayıs 1904 tarihinde Figueres, İspanya'da doğdu. Genç yaşlarda sanata olan ilgisi belirginleşti ve 17 yaşında Madrid Güzel Sanatlar Okulu'na girdi. Daha sonra Paris'e taşındı ve sürrealist hareketin etkisi altına girdi.

Dalí, sürrealist hareketin önde gelen figürlerinden biri olarak bilinir. Sanatında rüyalar, bilinçaltı düşünceler ve irrasyonel imgelerin büyük rol oynadığı bir tarza sahipti. Büyük ölçüde dikkat çekici ve fantastik eserler üretti. Ünlü eserlerinden bazıları "Saatlerin İçindeki Yumuşaklık" ve "Geopoliticus Child Watching the Birth of the New Man" gibidir.  Dalí, resimsel yetenekleriyle de tanınır. Realizmi ve hassas detayları ustalıkla kullanırken, aynı zamanda sıradışı ve şaşırtıcı kompozisyonlarla dikkat çekti. Parlak renkleri ve düşsel atmosferleri resimlerinde sıkça kullandı.

Dalí, 23 Ocak 1989 tarihinde İspanya'nın Figueres şehrinde öldü. Sanat eserleri ve etkisi hala günümüzde çok önemli ve etkileyici bir şekilde devam etmektedir. Dünya sanat tarihindeki en tanınmış ve ikonik figürlerden biri olarak kabul edilir.

SALVADOR DALİ ESERLERİ