Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2022 Faaliyet Raporu’nda, kurumun geçen yıl 78 ilde 158 hastanede başta imamlar olmak üzere 219 personeli "manevi danışmanlık ve rehberlik için görevlendirdiği" ve sağlık tesislerinde toplam 336 bin kişiye hizmet verdiği belirtildi. 

BirGün'den Sibel Bahçatepe'nin haberine göre, Diyanet, geçen yıl 336 bin kişiye hizmet sunmuş. 

 Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) Ankara Şube Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya, BirGün'e yaptığı açıklamada  ''Evde sağlık hizmetleri ve Sağlık Bakanlığı’nın 80 yaş ve üzeri için yayımladığı ‘Sağlıklı Yaş Alma Merkezleri’ genelgesi ile manevi destek personeli adı altında din görevlilerinin evinde veya kaldığı yerde ziyaret edilmesi genelgesi, sağlıkta din hizmetlerinin daha yaygınlaştırılmasını hedefliyor'' ifadelerini kullandı.

DİN VE CEMAATLER HER ALANDA
''Manevi desteği psikolog, psikiyatrist, sosyal hizmet uzmanı gibi kişilerce verebilir. Tıp bilimi varken, din adamlarına ihtiyaç duymak çağın gereklerine uygun bir yaklaşık değil'' ifadelerini kullanan Yalçınkaya, ''Din ve cemaatler yaşamın her alanına sirayet etmiş durumda. Sağlık profesyonelleri varken dini referans olarak alması ciddi anlamda sıkıntı'' dedi.