Sağlık ve Sosyal Hizmet Birlik ve Dayanışma Platformu (SABİM), 1-2 Ağustos'ta Türkiye genelinde şiddetin önlenmesi, mali ve özlük haklarının verilmesi, liyakatlı yönetim, çalışma koşullarının düzeltilmesi talepleri ile greve gidecek.

Gazete Duvar'dan Fatma Keber'in haberine göre, 19 sendika ve 2 aile hekimliği federasyonunu içeren SABİM, hekim, hemşire, ebe ve sağlık emekçilerinin ortak sorunlarına çözüm üretme ve seslerini duyurmak amacıyla birlikte mücadele etmek için geçtiğimiz günlerde kurulmuştu.

7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin başlayacağı 1 ve 2 Ağustos’ta grev yapacak.

Urfa Hekimsen Şube Başkanı Cemalettin Ünal, “Şiddete karşı tedbir alınması, özlük haklarımızın korunması amacıyla Türkiye genelinde olduğu gibi Urfa’da da iş bırakacağız" dedi. Sağlıkta şiddetin önlenmediğine işaret eden Ünal “Ne bir silahlı giriş engellendi, ne hastanelerde güvenlikçi sayısı artırıldı, ne de hastanelere polis verildi. Elini kolunu sallayan bıçakla, silahla hastaneye giriyor. Tedbirler alınacağı söylenmişti bakan tarafından ama sahada hiçbir şekilde bunları göremedik" açıklamasını yaptı.