Pfizer'den aşı açıklaması: Bulaşıcılığı engelleyeceğinden emin değiliz

Amerikan ilaç firması Pfizer'in CEO'su Albert Bourla, BioNTech ile geliştirdikleri Covid-19 aşısının koronavirüsü başkalarına bulaştırmasını engelleyip engellemediğinin 'belirsiz' olduğunu söyledi.

Sağlık 04.12.2020, 14:02 04.12.2020, 14:07
Pfizer'den aşı açıklaması: Bulaşıcılığı engelleyeceğinden emin değiliz

Pfizer’in CEO’su Albert Bourla, BioNTech ile geliştirdikleri Covid-19 aşısı ile ilgili açıklama yaptı. Geliştirdikleri aşının bulaşı engelleyip engelleyemediğinin ‘belirsiz’ olduğunu aktaran Bourla, “Elimizdeki verilerle bundan kesin emin olamayız” dedi.

NBC kanalında katıldığı bir programda soruları yanıtlayan Bourla, “Aşı yaptırıp korunmama rağmen yine de [virüsü] başkalarına bulaştırabilir miyim” sorusunu, “Bunun incelenmesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Moderna'dan da benzer uyarı
Geçtiğimiz günlerde, Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna’dan da benzer bir uyarı yapılmıştı.

Firmanın Medikal Direktörü Tal Zaks, aşıyı olan kişilerin kendileri korunsa bile virüsü taşıyabileceğini ve başkalarına bulaştırmaya devam edebileceğini açıklamış, bu konuda bilimsel araştırmaların henüz yapılmadığını aktarmıştı. Amerikan haber sitesi Axios’a konuşan Zaks, kendi geliştirdikleri korona virüsü aşısının etkisine dair araştırmanın, aşı olan kişilerin virüsü yayıp yaymayacağına dair bir ölçüm yapmadığına işaret etmişti.

Yorumlar (0)