Devlet hastanesinde Covid-19 tedavisi gören hastaya 1632 TL fatura

İzmir Torbalı Devlet Hastanesi’nde koronavirüs tedavisi gören 51 yaşındaki Kutbettin Köstekçi’ye 1632 lira fatura çıkarıldı.

Sağlık 13.01.2021, 18:43
Devlet hastanesinde Covid-19 tedavisi gören hastaya 1632 TL fatura

İzmir’de yaşayan 51 yaşındaki Kutbettin Köstekçi, koronavirüs testini pozitif çıkmasının ardından evde tedavi görmeye başladı. 8 Ocak 2021 tarihinde fenalaşan Köstekçi, Torbalı Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak yoğun bakıma alındı. 3 günlük yoğun bakım tedavisinin ardından 11 Ocak günü taburcu edilen Köstekçi’ye 1632 lira fatura çıkarıldı.

Kutbettin Köstekçi’nin borcu hakkında tutanak tutuldu.

ANKA'da yer alan habere göre; TBMM’ye verdiği soru önergesiyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soran CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Köstekçi’nin çıkarılan faturayı gündeme getirerek, şunları kaydetti:

Aslında taburcu edilmiyor, parası olmadığı için hem de daha iyileşmeden tutanak tutularak hastaneden kovuluyor. Yani hastaneden ancak tutanakla çıkabiliyor. Hastane Kutbettin Köstekçi’ye SGK’sız olduğu için 1.632 TL fatura çıkarıyor. Bu mudur sizin sosyal devlet anlayışınız, sağlık anlayışınız, vatandaşının yanında olma anlayışınız? Söylemlerinizin yaptıklarınızla, uygulamalarınızla uyuşmadığını bu olayda bir kez daha gördük. Söylem ‘ücretsiz tedavi’; uygulama ‘1.632 TL fatura.

'Milleti kandırmayı bırakın'

AKP iktidarı pandeminin başladığı tarihten beri ne söylüyor? ‘Özel hastanelerde bile koronavirüs tedavisi ücretsiz’ demiyor mu? Diyor, ancak durumun böyle olmadığını, bırakın özel hastaneyi devlet hastanesinde bile korona tedavisinin ücretli olduğunu Torbalı’daki bu olay ortaya koymaktadır. ‘Korona virüs tedavisi ücretsiz’ diyerek milleti kandırmayı bırakın da gerçekleri söyleyin artık.

CHP İzmir Milletvekili Av. Kılıç, hastanenin Köstekçi’ye parayı ödemesi için zorla tutanak imzalattırdığını vurgulayarak, belirtti:

Sağlık Bakanına ve bakanlığın bürokratlarına şunu sormak istiyorum: Kutbettin Köstekçi gibi SGK’sı olmayan hastalar parasından korkup hastaneye yatmaz ve daha fazla kişiye bu hastalığı bulaştırırsa bunun sorumlusu kim olur? Yazık değil mi bu millete? Ülkemizde bu kadar mı ucuz vatandaşın sağlığı? Hastaneden çıktıktan sonra baş ağrısının kendisini çok zorladığını, sık sık öksürdüğünü, ancak parası olmadığı için hastaneye bir daha gitmeye korktuğunu belirten Köstekçi, bu parayı ödeyemeyeceğini de söylüyor. Bu nedenle, korona tedavisinin ‘ücretsiz’ olduğunu söyleyen AKP iktidarının, bu olay ve bundan sonra oluşabilecek vakalarla ilgili gereğini yapmasını bekliyoruz.

Yorumlar (0)