Rus askeri tarihçisi Aleksandr Şirokrad, Yunanistan'ın Rusya'ya karşı aldığı tutumun bir yanıtı olarak Moskova'nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC) tanıması gerektiğini belirtti. Svobodnaya Pressa haber portalında yayımlanan bir makalede, "Tarihçilerimiz, bize Yunanistan'ı 'acımasız Osmanlı'nın kurbanı' olarak tanıtarak yalanlar söyledi" ifadelerini kullandı.

Şirokrad, Yunanistan'ın Ukrayna'ya silah tedarikinde üçüncü sırada olduğuna dikkat çekerek, Atina'nın eski Sovyetler Birliği'nden temin ettiği silah, ekipman ve mühimmatı Ukrayna'ya gönderdiğini belirtti. "Mecazi anlamda söylüyorum, bir dolma kalem yeterlidir, mutlaka altın uçlu olması gerekmez. Yani 15 Temmuz 1974'te kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni tanımamız yeterlidir" şeklinde konuştu.

Rus askeri tarihçisi Aleksandr Şirokrad, Rusya Dışişleri'ne hitaben, "Gördüğünüz gibi KKTC'yi tanımanın oldukça avantajları bulunuyor. Ancak tanımaya engel olan şey nedir? Dış politikadan sorumlu yetkililerin hareketsizliği. En önemlisi de, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi ile sıkı ilişkiler kuran oligarkların çıkarları" şeklinde ifade etti.