Rusya kendi ‘internet ağı’nı kuruyor 

Rusya, kendi internet ağını kurmaya hazırlanıyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, ülkede bağımsız bir internet altyapısı kurulmasını öngören yasa tasarısı parlamentonun alt kanadı Duma’dan ilk onayı aldı. Tasarı, iki oylamadan daha geçerse yasalaşacak.

Tasarının yasalaşması halinde telekom şirketlerinin Rusya’nın telekom ve iletişimi denetleyen kurumu Roskomnadzor’un denetimine açık internet bağlantı noktaları oluşturması gerekecek.

Bu da Roskomnadzor’un ülke içindeki internet kullanıcıları arasındaki iletişimi denetleyebileceği ve içerikleri bloke edebileceği anlamına geliyor.

Projeyle, diğer ülkelerin Rusya’nın internetini kesme girişiminde bulunması halinde ülkenin hazırlıklı olmasının amaçlandığı belirtiliyor.

ABD’NİN DÜZENLEMESİNE CEVAP

Tasarıyı hazırlayan uzmanlar, yasayı ‘ABD’nin ulusal siber stratejisine agresif bir karakter kazandıran Ekim 2018 tarihli düzenlemeye bir cevap’ diye nitelendiriyor.

Söz konusu belge, Rusya’yı ‘sorumsuz’ siber saldırıların arkasındaki ülke olarak gösteriyordu.

‘MUHALİFLERİ HEDEF ALABİLİR’

Hak savunucusu örgütler, bu düzenlemenin doğrudan ülke içinde muhalifleri hedef alabileceği konusunda uyarıda bulunurken, Roskomnadzor’un son yıllarda muhaliflere karşı aldığı sert önlemlere dikkat çekiliyor.