RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, katıldığı bir toplantıda son dönemdeki televizyon dizilerini eleştirdi. Reyting baskısının program içeriklerini olumsuz etkilediğini ifade eden Şahin, "Reyting denilen bir canavar var. Reyting olmadan hiçbir şey olmuyor ama reyting alacağız diye de bütün değerlerimizi, kanunlarımızı bir tarafa mı bırakacağız?" diyerek endişelerini dile getirdi.

Başkan Şahin, özellikle ailecek dizi izleme deneyiminde yaşadığı sıkıntıyı paylaşarak, "Açık söylüyorum size, eşimle, kızımla dizi izleyemiyorum" dedi. Toplantıda, hangi kanalda yayınlanırsa yayınlansın ceza almaması gereken bazı dizilerin olduğunu belirterek, "Mümkün değil, öyle dizi var ki her yerde ceza yer. Öyle dizi var ki hangi kanalda oynarsa oynasın müeyyide uygulanmaz. Bunun kanalla alakası yok, benim fikri yapımla alakası yok, benim anlayışımla alakası yok." açıklamasını yaptı.

Şahin, yapımcılara seslenerek, şiddet ve cinsellik gibi olumsuz içeriklerden kaçınılması gerektiğini vurgulayarak, reyting uğruna bu tür unsurlara başvurmanın doğru olmadığını söyledi.