Rekabet Kurumu’nda gerçekleştirilen toplantıda, Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle, işgücü piyasasına yönelik centilmenlik anlaşması yapmak suretiyle bazı teşebbüsler tarafından 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla soruşturma açıldığını belirtti.

Küle, Vodafone Telekomünikasyon AŞ ve Türk Telekomünikasyon AŞ’nin savunmalarının ticari sır içeren bölümlerinin gizli oturumda dinleneceğini dile getirerek sözü savunma heyetine bıraktı.

Soruşturma Heyeti Temsilcisi, Rekabet Kurulunun, işgücü piyasasına yönelik centilmenlik anlaşması yapmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edildiği iddiasına yönelik olarak soruşturma başlattığını hatırlattı.

Bu doğrultuda soruşturma kapsamında e-ticaret hizmetlerinden bilişim danışmanlığa, mağazacılık ve pazarlamadan gıda sanayine, telekomünikasyondan yazılım sistemlerine kadar faaliyet yürüten 16 şirketin ilgili kanunun 4. maddesini ihlal ettikleri ve söz konusu eylemlerin 5. madde kapsamında bireysel muafiyetten yararlanamayacağını belirten temsilci, bu nedenle idari para cezası uygulanması gerektiği kanaatini belirtti.

Temsilci, eğitim ve danışmanlıktan restoran işletmelerine, medya internet hizmetlerinden televizyon yayıncılığına, oyun yazılım ve pazarlamadan teknoloji hizmetlerine kadar çeşitli alanlarda faaliyet yürüten 21 teşebbüs tarafından kanunun 4. maddesinin ihlal edildiği tespit edilemediğinden idari para cezası verilmesine gerek olmadığını ifade etti.