Yıldan yıla artan enflasyon ve ekonomik kriz, gıda fiyatlarını uçuk seviyelere çıkarmış durumda ve bu durum Ramazan aylarında hazırlanan ramazan paketlerini daha da el değmemiş hale getiriyor.

CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, ramazan paketlerindeki fiyat artışıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Akay, yazılı bir açıklama yaparak, Ramazan paketlerinin içindeki fiyat artışlarının, bu paketleri almayı imkansız hale getirdiğini ifade etti. Ekonomik zorluklar nedeniyle insanların temel gıda ihtiyaçlarına ulaşmakta güçlük çektiğini belirten Akay, daha adil ve sürdürülebilir bir ekonomik politikanın hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.

Cevdet Akay, "Bir markette satılan en ucuz Ramazan paketi 2018 yılından bu yana yüzde 370 oranında artış göstermiş durumda. Uygun fiyatlı ramazan paketi 2018 yılında 49,90 lira, 2020 yılında 69,95 lira, 2022 yılında 114,90 lira, 2024 yılında ise 234,90 liraya yükselmiş durumda" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Akay, bir işverenin 2018 yılında çalışanlarına dağıtmak üzere 10 bin liraya 200 koli ramazan paketi aldığını belirterek, 2024 yılında aynı paraya sadece 43 koli ramazan paketi alınabildiğini ifade etti.

“Vatandaşın boğazına düşman kesilmiş bir iktidarla karşı karşıyayız. Yılın 11 ayında boğazından geçen lokmaların hesabını yapmak zorunda kalan dar gelirli vatandaşlarımızın yüzü ne yazık ki artık Ramazan ayında da gülemeyecek. Bir ay boyunca beslenmesini sağlayacak olan bir paket gıda kolisinin fiyatı dahi cepleri yakar duruma gelmiş durumda”