Ankara’da  pek çok sivil toplum kuruluşu, Tüketici Hakları Derneği’nin çağrısı ile “Açlığı, yoksulluğu ve hayat pahalılığı protesto" sloganıyla eylem yaptı. Eyleme katılanlardan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, Türkiye'deki yoksulluğun halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çekti. 

TÜİK'in yıllardır enflasyon rakamını düşük açıkladığını söyleyen Prof. Dr. Bulut, enflasyon sepeti yanlış yorumlandığı için emekçilerin ve emeklilerin maaşlarına düşük zamlar yapıldığını, bunun sonucunda Türkiye'nin derin bir yoksullukla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Bulut, şunları söyledi:

"Üç-beş holdinge milyarlarca lira vergi, prim affı getiren hükümet maalesef emekçilere gelince yoksulluğa, açlığa itiyor. Yoksulluk da büyük bir sağlık sorunu. Şu anda yoksulluğu görebilmek için pazar yerlerinin dağılma saatlerinde pazar yerlerine giderseniz, çöplükleri karıştıran yurttaşlarımızı gece görürseniz insanların nasıl bir sefalet içinde olduğunu görürsünüz. Türkiye'de büyük bir çoğunluk bu yoksulluğa itilmiş durumda."

Mücadeleyi halk sağlığı yönünden sürdürdüklerini söyleyen Bulut, "Bunun mücadelesi maalesef bir süredir engelleniyor. Burada da zaten onu görüyorsunuz. Daha uygun alanlarda topluma ve basına ulaşmak mümkünken burayı uygun görmüşler. Ama olsun sonuçta yine kamuoyu bu konudaki duyarlılığını devam ettirecek ve hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz" dedi. (ANKA)