TİP'te HDP çatlağı!

Halkın Türkiye Komünist Partisi Genel Başkanı Erkan Baş'ın 24 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'nden Milletvekili adayı olması Türkiye İşçi Partisi'nin kurulma aşamasında tartışmalara neden oldu. TİP'in kuruluşu için ortak çalışma yürüten ekipten iki isim görevlerinden ayrılma kararı aldı.  Erçin Fırat ve Ercan Bölükbaşı'yla beraber kuruluş çalışmalarından çekilen HTKP üyelerinin de olduğu belirtiliyor. Öte yandan Fikir Kulüpleri Federasyonu'ndan konuya ilişkin açıklama geldi.

TİP'te HDP çatlağı!

Halkın Türkiye Komünist Partisi Genel Başkanı Erkan Baş'ın 24 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'nden Milletvekili adayı olması Türkiye İşçi Partisi'nin kurulma aşamasında tartışmalara neden oldu. TİP'in kuruluşu için ortak çalışma yürüten ekipten iki isim görevlerinden ayrılma kararı aldı.  Erçin Fırat ve Ercan Bölükbaşı'yla beraber kuruluş çalışmalarından çekilen HTKP üyelerinin de olduğu belirtiliyor. Öte yandan Fikir Kulüpleri Federasyonu'ndan konuya ilişkin açıklama geldi.

30 Mayıs 2018 Çarşamba 17:02
TİP'te HDP çatlağı!

Toplumsal Haber Merkezi

Halkın Türkiye Komünist Partisi Genel Başkanı Erkan Baş'ın 24 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'nden Milletvekili adayı olması Türkiye İşçi Partisi'nin kurulma aşamasında tartışmalara neden oldu. TİP'in kuruluşu için ortak çalışma yürüten ekipten iki isim görevlerinden ayrılma kararı aldı.  

Görevden ayrılan isimler, Fikir Kulüpleri Federasyonu Kurucu Genel Başkanı Erçin Fırat ve TİP'in kurulması için kendini lağveden Halkın Türkiye Komünist Partisi yöneticisi Ercan Bölükbaşı. Tartışmanın Erkan Baş'ın milletvekili adaylığı nedeniyle başladığı öğrenilirken görevden ayrılan isimler TİP'in kurumsal kimliğini henüz tamamladan böyle bir siyasi tavrın yanlış olduğunu dile getirdiği için kuruluş çalışmalarından çekildi. ..

Tartışmanın bir süredir devam ettiği, Erkan Baş'ın adaylığının duyurulmasıyla birlikte yolların net bir şekilde ayrıldığı öğrenildi. 

FKF’DEN AÇIKLAMA

Öte yandan, HTKP’ye yakınlığıyla bilinen Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) da “Gençlik TAMAM diyor” başlıklı yazılı bir açıklama yaparak seçim konusundaki tavrını ve siyasi değerlendirmelerini paylaştı. AKP’nin siyasi bir kriz içerisinde olduğunu belirten FKF, açıklamasında “Saray Rejimi için işler şimdiye kadar hiç de planlandığı gibi gitmedi” dedi ve “Türkiye’nin devrimcilerini aradığını” ifade etti.

“SOSYALİST HAREKET GÖREVDEN KAÇIYOR”

Sosyalist harekete ilişkin değerlendirmelerde de bulunulan açıklamada, sosyalist hareketin “görevden kaçtığı” vurgulanarak “Bu süre boyunca siyaset üretme yeteneğini yitirmesinin sonucunda apolitizm ile pragmatizm arasında sıkışan Türkiye solu, ya siyasal alanın tümüyle dışına kaçtı, ya da yalnızca siyaset içerisinde kalabilmek adına başka güçlerin kanatları altına sığındı. Sol, Gezi Parkı’nda başlayan arayışa bir bütün olarak sırt çevirdi” ifadeleri kullanıldı.

İşte FKF’nin o açıklaması:

“Gençlik T A M A M diyor:

Türkiye 24 Haziran'da baskın seçime gidiyor.

16 yıllık iktidarının sonunda ülkeyi ekonomik, siyasal ve toplumsal bir yıkımın eşiğine getiren Saray Rejimi, adaletsiz ve hukuksuz koşullarda yapılacak seçimlerden medet umuyor. Ancak OHAL’e, zorbalığa, tüm devlet olanaklarının seferber edilmesine rağmen Saray Rejimi için işler şimdiye kadar hiç de planlandığı gibi gitmedi.

Fabrikalardan, mahallelerden, kampüslerden, okullardan bir bir ‘tamam’ sesleri yükselirken; Türkiye toplumu, uzun bir süre sonra ilk defa AKP’den ve onun yarattığı yıkımdan kurtulabileceğine inanır, mücadeleye hazırlanır hale geldi.

Tablo belirginleşirken Türkiye devrimcilerini arıyor.

Yaşadığımız karanlık günlerden gerçek bir kurtuluşun ancak bu arayışa verilecek doğru yanıt ile olacağını biliyoruz. Ancak Türkiye’yi emek, bağımsızlık ve laiklik ekseninde yeniden kurmak için toplumsal muhalefete öncülük etme görevine sahip olan sosyalist hareket, ne yazık ki görevden kaçıyor.

Toplumun ayağa kalktığı ve arayışa geçtiği Haziran Direnişi’nin üzerinden dile kolay beş yıl geçti. Bu süre boyunca siyaset üretme yeteneğini yitirmesinin sonucunda apolitizm ile pragmatizm arasında sıkışan Türkiye solu, ya siyasal alanın tümüyle dışına kaçtı, ya da yalnızca siyaset içerisinde kalabilmek adına başka güçlerin kanatları altına sığındı. Sol, Gezi Parkı’nda başlayan arayışa bir bütün olarak sırt çevirdi.

Türkiye’nin mücadele tarihi ise bize şunu öğretti: Kriz ve tıkanıklık dönemleri safları belirginleştirir, yeni yollar açar ve böyle dönemlerde ülke en çok da devrimcilere ihtiyaç duyar. Kimsenin şüphesi olmasın. Gençlik, açılan yoldan yürüyecek, mücadelenin başarıya ulaşması için Türkiye’de sol adına yeniden kurulması gereken ne varsa görev edinecek, bu görevler için bir bütün olarak seferber olacaktır.

24 Haziran’ın ardından Türkiye en çok da bu yönde genç ve devrimci bir iradeye ihtiyaç duyacak. Bu ihtiyacı karşılamak için ne gerekiyorsa yapacağımızı bugünden ilan ediyor, seçime kadar olan sürede ise acil görevlerimize odaklanıyoruz.

Herkesi sandığa gidip Saray Rejimi’ne karşı ilerici adaylara oy vermeye, hep birlikte ‘tamam’ demeye çağırıyoruz.

Bundan çok daha önemlisi, önceki sandık deneyimlerinde çokça rastladığımız üzere halkın iradesinin çalınmaması için sandıklara sahip çıkmaya davet ediyor; seçim ve sayım işlemleri sırasında yaşanması muhtemel her türlü hukuksuzluğu engellemek için mücadele etme kararlılığımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

Kahrolsun Saray!

Yaşasın Cumhuriyet!”

Son Güncelleme: 31.05.2018 15:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.