Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği ihale kapsamında 19 Nisan’da sözleşme imzalandı. Sancaktepe Şehir Hastanesi’nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı, MİT Yerleşkesi, Okluk Yazlık Sarayı gibi birçok projenin müteahhidi olan Rönesans Holding’e yaptırılacağı açıklandı. 

 Bakanlık kasasından ihale kapsamında Rönesans’a ödenecek para ise tam 16 milyar 138 milyon TL olarak duyuruldu. İhale, Kamu İhale Kanunu’nun “afet, salgın hastalıklar ile ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21/B maddesinde düzenlenen “pazarlık” usulüyle yapıldı.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, ihale MTY İnşaat Mimarlık Şirketi tarafından yargıya taşındı. Şirket, ihalenin hukuka aykırı olduğunu savundu. Sağlık Bakanlığı’nın ihaleye istediği firmaları davet ederek pazarlık usulü ile ihale düzenlediğini aktaran şirket, bu nedenle eşitlik ilkesine uygun davranılmadığını kaydetti. 

Başvurunun ardından Ankara 15’inci İdare Mahkemesi, dev ihalenin iptaline karar verdi. 

SARAY’A ŞİKÂYET İDDİASI
Bu kararın ardından Rönesans Holding’in ihaleyi iptal eden mahkemeyi Saray’a şikâyet ettiği iddia edildi.Rönesans’ın ihalenin iptal kararını Danıştay’a taşıyıp itirazda bulunacağı ve Saray’ın da bu aşamada devreye gireceği öne sürüldü.