Patrik Mutafyan son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede 63 yaşında hayatını kaybeden  için Kumkapı’daki Meryem Ana Kilisesi’nde cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine Mutafyan’ın annesi Mari Mutafyan ve ailesinin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğluda […]

Türkiye Patrik Mutafyan son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede 63 yaşında hayatını kaybeden  için Kumkapı’daki Meryem Ana Kilisesi’nde cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze törenine Mutafyan’ın annesi Mari Mutafyan ve ailesinin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğluda katıldı.

Cenaze töreninde ayrıca milletvekilleri, siyasi partilerin temsilcileri, Süryani Kadim Cemaati Lideri Yusuf Çetin, Ermenistan’dan, Lübnan’dan, Kudüs’ten, Vatikan’dan kilise temsilcileri, Türkiye’de bulunan kiliselerin temsilcileri, 1998 yılında kendisini Patrik olarak seçen delegeler temsilcileri, Türkiye’deki gayrimüslim azınlıkların temsilcileri de hazır bulundu.

Pazar ayininin ardından başlayan cenaze törenini, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan yönetti. Kilisede dualar eşliğinde yaklaşık 4 saat süren cenaze töreninin ardından Mutafyan’ın naaşı, omuzlara alınarak Türkiye Ermenileri Patrikliği’nin bahçesindeki katafalka konuldu.

“HERKES ONDAN OLUMLU YÖNDE ETKİLENİRDİ”

Burada okunan duaların ardından konuşan Süryani Kadim Cemaati Lideri Yusuf Çetin, Patrik Mutafyan ile yaklaşık 33 yıldan beri çok güzel diyaloglarının olduğunu, birbirlerini çok sevdiklerini söyledi.

Mutafyan’ın Patrik olmadan önce her iki bayramda kendi ayinlerine katıldığını anlatan Çetin, “Diyaloğa, sevgiye, kiliseler arasındaki bağa çok çok önem veriyordu. Biz ikimiz de ruhani lider olarak kardeş Ermeni Kilisesi ile Süryani Kilisesi’nin cemaatini birbirlerine yakınlaştırmaya çalışıyorduk. Hastalandı, dua ettik kendileri için ayinlerde andık, ziyaret ettik ama genç yaşta, çok erken yaşta rahmetli bize bıraktı. Yerli kiliseden göksel kiliseye göç etti. Çok aktif bir patrikti, sevgi ve iman doluydu. Herkes ondan olumlu yönde etkilenirdi. Rab, böyle istedi, takdiri ilahi ve erken yaşta kendileri yanına aldı.” diye konuştu.

Çetin, Patrik Mutafyan’ın vefatı nedeniyle ailesine ve Ermeni cemaatine başsağlığı diledi.

“IRKÇI SALDIRILAR KİŞİSEL BENLİĞİNİ YİTİRMESİNE SEBEP OLDU”

Avukat Setrak Davuthan da entelektüel kişiliğe sahip, genç, dinamik, yenilikçi, aydın bir din adamı olarak Patrik seçilmesine müteakip, asasının kendisine tevdi merasimi sırasında öncelikle Türkiye Cumhuriyeti yasalarına ve devletin ali menfaatlerinin üstün mensubu olduğu toplum ve kurumların hak ve menfaatlerini koruyacağına, din ve fazilet yolunda rehber olacağına dair içtiği anda, yemine görevde bulunduğu sürece sadık kaldığını söyledi.

Patrik Mutafyan’ın, çoğulcu, birleştirici, eleştirel düşünceye sahip karakter ve davranışlarıyla kurumlararası diyalog ve hoşgörünün merkezi olduğunu belirten Davuthan, sözlerine şöyle devam etti:

“Toplum ve kurumlarını şeffaf bir davranış zeminine oturtmak için uğraş verdi. Patrikhaneye kurumsal bir hüviyet kazandırmak için birlikte düşünüp karar verebileceği basın sözcülüğü, danışmanlar kurulu, hukuk misyonları, kültür ve sanat dalında faaliyet gösterecek kurullar oluşturmak suretiyle kolektif ve demokratik çalışma ortamını yarattı.

Kiliselerarası diyalog kurmak suretiyle Ermeni kilisesi ile Patrikhanenin vakarlığı ve cemaat varlığını yabancı misyon kuruluşları nezdinde pekiştirdi. Toplumun hak ve hukukunu zedeleyen her türlü olumsuzlukların ortadan kaldırılması için üstün çaba sarf etti.”

Davuthan, Patrik Mutafyan’ın dinamik ve birleştirici girişimlerine tahammül edemeyen zelil mihrakların, ırkçı kişilerin internet ve benzeri yollarla yaptıkları tehdit ve saldırıların ruhsal sağlığını, dinginliğini alt üst ederek, kişisel benliğini yitirmesine sebep olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan’ın naaşı, cenaze aracına konulduktan sonra kortej eşliğinde Şişli Ermeni Mezarlığı’na götürüldü.

Mutafyan’ın cenazesi, burada okunan duaların ardından mezarlığın patriklik bölümüne defnedildi.

Öte yandan Türkiye Ermenileri 85. patrik seçim çalışmaları, Patrik Mesrob Mutafyan’ın vefatının üzerinden 40 gün geçtikten sonra başlayacak.

 

 

En çok okunan haberler

Direniş kazandı: Menzil tarikatına karşı zafer

Menzil tarikatının merkezi olan, kimsenin yaşamadığı, sadece tarikat şeyhi ve müritlerinin barındığı Sivrihisar’ın Buhara köyüne yapılan yeni okula öğrencilerin gitmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaymakamlık ve jandarma tarafından baskı yapılıyordu.

AKP önünde büyük eylem! Toplanmalar başladı

Diyarbakır'daki HDP binası önünde oturma eylemine başlamasının ardından, FETÖ iddiasıyla tutuklanan askeri öğrencilerin aileleri de İstanbul'daki AKP binası önünde eyleme başladı.

İttifakta Arınç çatlağı: Görevden alındı!

Bahçeli geçtiğimiz günlerde sert ifadelerle YİK üyesi Bülent Arınç'ı hedef almıştı. Ancak MHP Genel Merkezi, Arınç'ı hedef alan Balıkesir İl Başkanı Orhan Dereli'yi Cumhur İttifakı'nın ruhuna aykırı davrandığı gerekçesiyle görevden aldı.

MEB’de Nurcu seferberliği! Said Nursi’nin vekili olarak bilinen vakıf artık okullarda

Hayrat Vakfı’na, “Osmanlı Türkçesi” bahanesiyle okulların kapısını açan MEB, Nurcu vakıfla şimdi de “Eğitimde İş Birliği Protokolü” imzaladı. Vakıf, MEB’e bağlı kurumlarda, “Osmanlı Türkçesi” ile “Kur’an-ı Kerim” öğretmek üzere eğiticileri yetiştirmekle görevlendirildi.

İmamoğlu’ndan Erdoğan’a: Senin de koltuğun sallanıyor

Saray'da kırık sandalyeye oturtulan İmamoğlu, davette yaptığı konuşmada Erdoğan'a 'Sandalyesi sallanıyor dediler, senin de koltuğun sallanıyor' sözleriyle seslendi.

Güncel

AKP’de istifa krizi! Aralarında kurucu da var bakan da

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifasının ardından yeni parti için düğmeye basıldı. Aralarında eski bakan, milletvekilli ve AKP yöneticilerinin olduğu istifalar bekleniyordu. Beklenen istifalar gelmeye başladı.

AKP’li belediye tekel bayisi açmayı yasakladı!

Tekel bayisi açmak yasaklandı: "Günaha ortak olamam" dedi, onay vermedi.

Erdoğan teklif etti: AKP ile Saadet Partisi birleşiyor mu?

Abdülkadir Selvi, Erdoğan'ın Saadet Partisine birleşme teklif ettiğini iddia etti

AKP’de Erdoğan’ın sözleriyle istifa: Yanılmışız rabbim affetsin

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 3 eski milletvekili ile istifa etmesinden sonra AKP’de istifalar hızla gelmeye başladı.

Direniş kazandı: Menzil tarikatına karşı zafer

Menzil tarikatının merkezi olan, kimsenin yaşamadığı, sadece tarikat şeyhi ve müritlerinin barındığı Sivrihisar’ın Buhara köyüne yapılan yeni okula öğrencilerin gitmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaymakamlık ve jandarma tarafından baskı yapılıyordu.

AKP’de istifa krizi! Aralarında kurucu da var bakan da

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifasının ardından yeni parti için düğmeye basıldı. Aralarında eski bakan, milletvekilli ve AKP yöneticilerinin olduğu istifalar bekleniyordu. Beklenen istifalar gelmeye başladı.

Menderes anmasına CHP’den katılım

Menderes'in idam edilişinin 58'inci yıl dönümü dolayısıyla yarın Topkapı Anıt Mezarlığı'nda anma töreni düzenlenecek. Anmaya Menderes ailesi, Demirkırat Dernekleri ve CHP adına Bülent Kuşoğlu katılacak

DHA’ya AKP’li basın danışmanı atandı

Yeniden yapılanmaya giden ve A Haber kökenli isimlerin önemli görevlere geldiği Demirören Haber Ajansı’nda (DHA) dikkat çeken bir atama daha gerçekleştirildi.

Belediye’den çocukların yüzünü güldüren hizmet

Menemen Belediyesi, okullarına dolmuşla gidip gelen öğrencilerin ulaşımını kolaylaştırmak için servis tahsis ederek hem miniklerin hem ailelerinin yüzünü güldürdü.

AKP’li belediye cami satmaya başladı

Balıkesir’in AKP'li Dursunbey Belediyesi, 22 milyon lira vergi borcunu ödeyebilmek için ilçedeki 8 camiyi vergi borcu karşılığında Maliye Bakanlığı'na devrediyor.

Motorine zam geldi

Motorinin litre fiyatına 7 kuruş zam yapıldı. Zam yarından itibaren geçerli olacak.