İstanbul'da geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı'nda çekildiği öne sürülen ve sosyal medyada geniş yankı bulan para sayma görüntüleriyle ilgili soruşturma devam ediyor. Bugün adliyede önemli gelişmeler yaşandı. 

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Onur Öksel, sabah saatlerinde adliyeye gelerek yaklaşık bir saat boyunca ifade verdi. Öksel'in ifadesinin ardından dikkat çeken isimlerden biri olan CHP'nin eski İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da adliyeye gelerek savcıya ifade verdi. Soruşturmanın yeni bir aşamasını oluşturan bu gelişmelerle birlikte, savcılık 3 kişinin daha ifadeye çağrılmasına karar verdi.

Savcılık tarafından ifadeye çağrılan isimler arasında, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi’nin oğlu Serkan Çebi, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın danışmanı Melih Morsümbül ve iş insanı Hüseyin Köksal’ın şoförü Servet Aydın bulunuyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın resen başlattığı soruşturma kapsamında daha önce de önemli isimlerin ifadesi alınmıştı. İBB Spor Kulübü Başkanı Fatih Keleş, eski CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas ve eski CHP İstanbul İl Başkanlığı Basın Danışmanı Can Poyraz'ın da şüpheli sıfatıyla savcılıkça ifadesi alınmıştı.

Soruşturma, "Fatih Keleş'in CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda para destelerini sayarken çekilen görüntüler" notuyla paylaşılan ve büyük yankı uyandıran görüntülerin maddi gerçeğinin ortaya çıkarılması, suç ve suç unsuru bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla sürdürülüyor.

Soruşturma kapsamında şimdiye kadar alınan ifadelerde dikkat çeken noktalardan biri, şüpheli sıfatıyla ifade verenlerin, parayı teslim aldıkları kişilerle ilişkilerinin yanı sıra CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na atıfta bulunmaları oldu. Bu noktada soruşturmanın daha da derinleşmesi bekleniyor.