Özhaseki: Gençliğimde ülkücüydüm, CHP’li akrabalarım da var

AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, Ankara’daki MHP seçmeninin sandıkta kendisini destekleyeceğini, CHP’lilerin de kendisine oy vereceğini öne sürdü.

‘BENİ ‘EFSANE BAŞKAN’ OLARAK ANARLAR’

Sözcü’den Özlem Gürses’e konuşan Özhaseki, “MHP’liler tabii ki bana oy verecek. MHP içinde herkes benim gençlik yıllarımda ülkücü camia içinde olduğumu ve sonrasında tüm hayatım boyunca da çizgisi belli, yerli ve milli bir duruşum olduğunu bilir. Hatta ‘efsane başkan’ olarak anarlar, sağ olsunlar” dedi.

Ankara’da CHP’li akrabalarının da olduğunu vurgulayan Özhaseki, “Bizim ailenin geneli demokrat, bir kısmı da CHP’li ve Ankara’dalar. İlk Çaylak Gazetesi’ni, Aziz Nesin’i ve Milliyet Gazetesi’ni bizim buradaki akrabaların eliyle okudum ben. Şunu söylüyorlar: ‘Yazıklar olsun bize, biz Atatürk’ün kurduğu partinin peşinde giden insanlarız, biz kendi içimizden bir sosyal demokrat aday gösteremedik” diye konuştu.

‘ANKARA’YI SÖYLEMİYORLAR’

Millet İttifakı’nın Ankara’da HDP ile ‘örtülü ortaklık’ yaptığı iddiasında bulunan AKP’nin Ankara adayı şu ifadeleri kullandı: “İYİ Parti, CHP ve arka tarafta bir de sakladıkları, mahcup oldukları, söyleyemedikleri bir ortak. Ahmet Türk ile Kılıçdaroğlu görüşüyor, çıkışta deniyor ki “Yerel seçimlerde ittifakı görüştük, Kemal bey destek istedi, biz de vereceğiz…” HDP Eş Genel Başkanı Sezai Bey diyor ki “Batıda ittifak yapacağız, Cumhur İttifakı’na kaybettireceğiz.” Güzel. “İstanbul’da, Adana’da destekleyeceğiz” diye bağırıyor HDP’liler. Ama Ankara’yı söylemiyorlar. Peki aday gösterin? O da yok!”

‘ÇÖZÜM SÜRECİNİN ARKASINDA DOĞRU, MEŞRU NEDENLER VARDI’

Bu sözleri üzerine geçmişte çözüm sürecini savunan beyanları hatırlatılan Özhaseki, “Eleştiriniz HDP’nin varlığı ile mi ilgili, ittifaktaki durumu ile mi?” sorusuna şu yanıtı verdi: “50 yıldır bu milletin başına bela olan bir terör örgütü var, amaçları belli. Biz de devlet aklımızla 50 yıldır uğraşıyoruz. Kimi dönem çok sert mücadele edildi, kimi dönem “Düz ovada siyaset” denendi, kimi dönem “Bir konuşalım, belki öyle çözeriz” diye düşünüldü… Bunların hepsinin arkasında birtakım doğru, meşru nedenler vardı, devlet 50 yıldır hepsini denedi. Ama bu son dönemde şımarıkça bir şekle girip öz denetim ilan etmeleri üzerine, devletin yeni tavrı bunları yok etmek üzerine oldu, “Sizinki artık ihanet” denilerek…”

‘HDP ELBETTE YASAL BİR PARTİ’

“HDP ile yıllardır aynı çatı altında siyaset yapıyorsunuz, sonuçta yasal bir parti…” diyen Gürses’e “Elbette öyle” karşılığını veren Özhaseki, “Ama Meclis’e gelen temsilcilerinden de yıllardır hep şu beklendi: “Terör örgütü ile aranıza mesafe koyun. Ne olur, ‘Terör insanlık suçudur’ deyin, sonra yine istediğinizi söyleyin.” O arkadaşların en büyük hatası, bunu yapmamaları oldu” dedi.

‘PARTİ KAPATMAYA KARŞIYIM’

Parti kapatmadan yana olmadığını vurgulayan AKP’nin Ankara adayı şöyle konuştu: “Bakın çok aykırı fikirlerle parti kurulabilir, ben hiçbirinin kapatılmasından yana değilim, bunu net söylüyorum. Ama orada ferdi olarak bir suç işleyen varsa, o da hesap versin. Buradaki sıkıntı teröre “terördür” diyememeleri… Ben de CHP ve İYİ Parti’ye diyorum ki, “Açıklayın, bu ittifakı net olarak vatandaşa söyleyin.” Ankara’da seçmeni biraz daha muhafazakar-milliyetçi görüyorlar ya, o nedenle üstünü örtme girişimiyle kandırma çabası içindeler.”

‘İNŞALLAH HATAYA DÜŞMEZLER’

Özhaseki, AKP’den tasfiye edilen isimlerin kuracağı konuşulan yeni parti çalışmaları için ise şu ifadeleri kullandı: “Önce ihtimal vermek istemedim, yıllarca birlikte siyaset yaptığımız insanlar. Böyle bir çalışma var mı, gerçekten bilmiyorum, bana yansıyan da bir şey olmadı. Eğer varsa, aleni olarak söylenmesi lazım. Yoksa onun da söylenmesi lazım, bu bulanıklık hoş değil. Şahsen ben ihtimal vermiyorum, inşallah böyle bir hataya düşmezler, yeni bir tefrika, yeni bir ayrılık olmaz diye ümit ediyorum.”

Özhaseki’ye ‘gerilla’ cevabı: ‘Allah kimseye kendi videosunu yasaklatmayı nasip etmesin’

Özhaseki seçmeni böyle korkutmaya çalıştı 

Arşiv unutmaz! Özhaseki bu videoyu da yasaklatacak mı?

Ekşi Sözlük’te ‘Özhaseki’nin PKK’lılara gerilla demesi’ başlığına erişim engeli