CHP Gençlik Kolları İl Başkanları Toplantısı için şehre gelen konukları gezen Özgür Özel, Tarihi Sultan Camisi'ni ziyaret sırasında bir gazetecinin, Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez'in vefatının ardından, Saadet Partisi'nin TBMM'de grup kurma çoğunluğunu kaybettiği yönündeki sorusuna cevap verdi.

Özel, Milletvekili Hasan Bitmez'in çok değerli ve sevilen bir siyasetçi olduğunu, ailesine, Saadet Partisine ve TBMM'ye başsağlığı dileklerini bir kez daha ilettiğini belirterek, Bitmez'in vefatıyla Saadet Partisi'nin milletvekili sayısının 19'a düştüğünü ve grup kurma çoğunluğunu kaybettiklerini ifade etti. Gazetecinin CHP'nin konuyla ilgili bir kararı olup olmadığına dair sorusuna ise Özgür Özel, detaylı bir yanıt verdi.

Özel'in açıklamaları şöyle;

Saadet Partisi sözünü söyleyemez hale gelirse bu demokrasi açısından da çok ayıp. Hele hele Hasan Bitmez'in son nefesine kadar kürsüde sözünü söylemeye çalışan gayreti de göz önüne getirilince kendisinin hatırasına da saygısızlık olur. Biz bu grubun düşmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Tüm muhalefet partilerinin birer milletvekili ile bir demokrasi dayanışması yapmasını önerdik.

Ancak bugün saat 11.00'e doğru henüz tüm partilerin bu kararı alamadığını öğrendik. Saat 11.00'de de görüşmeler başlıyordu. Kütahya Milletvekilimiz Ali Fazıl Kasap, grubumuz adına bir fedakarlık yaparak bütçe görüşmeleri boyunca Saadet Partisi'ne katılıyor. Saadet Partisi her gün 60 dakikalık söz hakkını kullanacak.

NE OLMUŞTU ?

Saadet Partisi Milletvekili Hasan Bitmez’in hayatını kaybetmesiyle düşen SAADET Meclis Grubu düşmüştü. CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, TBMM Genel Sekreterliği’ne dilekçe vererek Saadet Partisi’ne geçti.

Saadet Partisi’nin vekil sayısının yeniden 20 olmasıyla grup kurulmuş oldu.

Editör: Berkay Akıncı