Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Afyonkarahisar’daki seçim koordinasyon merkezi açılışında yaptığı konuşmada iktidarı sert bir dille eleştirerek, "Mehmet Şimşek’in açıkça ifade ettiği durumu duydunuz. ‘Sıkı para politikası uygulayıp, kemerleri sıkacağız ve acı reçeteyi içireceğiz’ diyorlar. 1 Nisan gelip çattığında, eğer AKP yine Afyon Belediyesini kazanırsa, 2 Nisan günü ne emekliyi duyarlar, ne işçiyi, ne esnafı ne de işsizi, ne öğrenciyi. Hiç kimseyi duymazlar. Eğer 1 Nisan'da sonuçlar açıklandıysa, ertesi gün için bir şey yapılamaz. Ancak 31 Mart'ta seçim var, mühür var, yetki var. Eğer gereken adımları atarsanız, bu sefer AK Parti'ye ‘yeter artık’ diyerek sarı kart gösterir, kırmızı ışığı yakarsanız, bıçak kemiğe dayandıktan sonra herkes hesaplarını buna göre yapacaktır" şeklinde konuştu.

200 TL HESABI

Emeklilere hitap ettiği konuşmasında geçmişten örnekler sunan Özgür Özel, Afyonkarahisar'da en düşük emekli maaşıyla 11 kilo sucuk alınabildiğini ifade etti.

Özel, "Bugün iktidardaki dengeyi kesinlikle kurmalı, genel iktidarı yerel düzeyde dengelemek zorundayız. Bu dengeyi sağlamazsak, sesimizi duyacak kimse olmayacak. Sonrasında uzun bir süre seçim olmayacak ve bize kimse dönüp bakmayacak. En büyük sıkıntıyı emekliler çekiyor. 10 bin TL alan emeklilerin neredeyse yüzde 70'i en düşük emekli maaşı ile geçinmeye çalışıyor. Türkiye'nin dört bir yanındaki sorunu anlatmak için örnekler kullanıyorum. Cebimizdeki en büyük banknot 200 TL. İlk çıktığında bu 200 TL, 131 dolar ediyordu. Şimdi ise aynı 200 TL ile 6 dolar alabiliyoruz. Paramızın değeri 131 dolardan 6 dolara düşmüş durumda. Afyon'un en ünlü ürünü sucuk. Geçen sene kilosu 395 TL iken, bu sene 875 TL. Geçen yıl en düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL idi ve 19 kilo sucuk alabiliyordu. Bu sene 10 bin TL ile 11 kilo sucuk alıyor. Ramazan mübarek günü geliyor, hükümet emeklinin iftar ve sahur sofrasından 8 kilo sucuğu çalmış. Bu hükümete yazıklar olsun. Emekliler, Tayyip Bey geldiğinde 3 Kasım 2022’de en düşük emekli maaşı bir buçuk asgari ücretti. Bu parayla 8 çeyrek altın alabiliyordu. Şu anda en düşük emekli maaşı 10 bin TL ile 2,5 çeyrek altın alabiliyor" şeklinde konuştu.

Emekliler için önerilerini paylaşan ve emeklilerin talebinin 700 milyar TL'lik kaynakla çözülebileceğini belirten Özgür Özel, şu şekilde konuştu:

“Ben Tayyip Bey'e diyorum ki emekli kart çıkaralım. Emekliye verilmeyen 17 bin TL ile 10 bin TL’nin farkını her emeklinin maaşına 7 bin TL olarak yatıralım. Ayrıca elektrik, su ve doğalgazı emeklilere yüzde 25 ile 40 arasında indirimli verelim. O diyor ki ‘7 bin TL’yi bile veremeyiz, 1.4 trilyon para gerekiyor. Bizde böyle bir para yok’ diyor. Tayyip Bey Türkiye Cumhuriyeti'nin hazinesinde 1.4 trilyon yoksa vay bizim halimize, sen kasayı boşalttıysan ben bilmem. Ben hesabı yaptım 1.4 triyon değil, yarısı 700 milyar verildiğinde bu iş çözülecek ama ‘vallahi yok’ diyor.”