CHP, Ankara Tandoğan Meydanı'nda, Türkiye'nin 81 ilinden gelen emeklilerin ve emekçilerin katıldığı Büyük Emekli Mitingi düzenledi. Özgür Özel, mitingde yaptığı konuşmada, mitinge katılanlara ne kadar maaş aldıklarını sordu. "10 bin lira" yanıtını alan Özel, "bunun dünyanın en büyük korosunun söylediği en acıklı şarkı" olduğunu belirtti.

'TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK KOROSU DÜNYANIN EN ACIKLI ŞARKISINI SÖYLÜYOR'

"Sizin sesinizi bütün Türkiye'ye duyuracağım" diyen Özgür Özel şöyle konuştu:

Bu meydan Türkiye’nin en kalabalık, en büyük, Türkiye’nin en büyük korosu, emekliler korosu. Dinleyin bakın, dünyanın en acıklı şarkısını nasıl söylüyorlar. Emekliler elini kaldırsın. Bakın, bakın, bakın. Kaç para maaş alıyorsunuz? 10 bin lirayı duyuyor musunuz? İşte dünyanın en büyük korosunun söylediği en acıklı şarkıdır bu. Biz defalarca dile getirdik, anlattık ve dedik ki emeklinin sorununu çözmezseniz bundan sonra meydanlar bizimdir, sokaklar bizimdir. Türkiye’nin dört bir yanından, yedi bölgesinden 81 ilinden gelen emekliler burada mısınız? Bu sesi ya duyacaklar ya da söz verdiğim gibi durmayacağım, susmayacağım ve sizin sesinizi mutlaka bütün Türkiye’ye duyuracağım, hakkınızı söke söke alacağım.

'EMEKLİ AÇIM DİYOR, BU 'YURDA GİT TATİL YAP' DİYOR'

Yaz aylarında 65 bin misafirhaneyi, yani toplam kapasitesi 65 bin olan öğrenci yurtlarını emekli misafirhanesi yapacaklarmış, yazlık yerlerde. Alay ediyorlar. Emekli 'açım' diyor, bu, 'yurda git tatil yap' diyor. Emekli sokağa çıkamıyor, o, 'Çeşme’deki yurda git, Antalya’daki yurda git, Mersin’deki yurda git' diyor. Burada tut ki tüm kapasite kullanıldı sadece 250 emekliden 1’i gidebilir ama hiç biri gidemez çünkü emekliler yurtta kalma derdinde değil kendi kirasını ödeme, karnını doyurma derdinde. Verdiğiniz parayla ev kirası verirsen aç kalırsın, karnını doyurursan sokakta kalırsın. Yazıklar olsun bu düzene, değiştireceğiz bunu.

'IMF'NİN HAYALETİ ARAMIZDA DOLAŞIYOR'

CHP'nin Ankara Tandoğan Meydanı'ndaki Büyük Emekli Mitingi renkli görüntülere sahne oldu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in konuşması sırasında, meydanda, Ertem Eğilmez'in yönetmenliğini yaptığı 1976 yapımı "Süt Kardeşler" filmindeki "Gulyabani" tiplemesi canlandırıldı. "Gulyabani" kılığındaki biri miting meydanında dolaşırken, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "IMF'nin hayaleti aramızda dolaşıyor. Gulyabani. Mehmet Şimşek, beni dinle, bu gulyabaniyi  al, Saray'a götür. Artık emeklinin yakasından insin. Birazcık da zenginlerden alsın, zenginlerden istesin. Saray'a git. Git buradan" diye konuştu.