‘Oyları bölüyor’ eleştirilerine Aksakal’dan cevap: Neyinizi bölüyorum, hepiniz ülkücüsünüz zaten

31 Mart’ta gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi CHP’de aday gösterilmeyen pek çok isim DSP’ye geçerek aday olurken, DSP’de eleştirilerin odağına oturmuştu. Yandaş basın tarafından DSP ismi öne çıkarılırken, ‘oyları bölüyor’ eleştirileri de yapılmıştı.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, ‘oyları bölüyor’ eleştirilerini kabul etmezken, ”Önder Aksakal, sol seçmene solcu bir aday çıkardığında bas bas bağırıyorlar. Vay efendim oyları bölüyor, neyinizi bölüyorum, hepiniz ülkücüsünüz zaten. Ankara’nın sol seçmenine ‘En iyi ülkücü benim’ diye yarış yapan iki adamı çıkarıyorsunuz ve milletten oy istiyorsunuz. Bu sol seçmene yapılmış bir zulümdür” dedi.

‘OYLARI BÖLME İDDİALARI ALGI OPERASYONU’

Bülent Ecevit’in 12 Eylül öncesinde CHP’nin son genel başkanı ve yine CHP’nin sahip olduğu son başbakan olduğunu belirten Aksakal, şunları söyledi:

”O tarihten bu yana CHP’nin hiçbir başbakanı olmadı. Ecevit, kendi deyimiyle CHP’nin hastalıklı yapısının başka bir partiye sirayet etmemesi için yeni bir parti kurdu, adına da ‘Demokratik Sol Parti’ dedi. DSP, CHP’nin içinden çıkmış bir parti değil, kendi özgün programıyla, kendi özgün yapısıyla yepyeni bir parti olarak 33 yıl önce kuruldu. 1999 seçimleri dahil 3 kez devleti yönetti. DSP’ye yönelik haksız eleştiriler yapılmakta. Oyları bölme iddiaları da bir algı operasyonu.”

Seçmenin her seçimde aynı partiye oy vermediğini, ilk oy verdiği parti vaatlerini yerine getirmediği taktirde bir sonraki seçimde başka bir partiye oy verdiğini belirten Aksakal, demokrasilerde bu durumun normal olduğunu ifade etti. Seçmene kararından dolayı saygı gösterilmesi gerektiğine işaret eden Aksakal, “(Hak, hukuk, adalet arıyorum) diye Ankara’dan İstanbul’a kadar yürümekle bunlar yerine gelmiyor. Normal yaşamında da bunları hayata geçirebilmek gerekiyor” diye konuştu.

‘NEYİNİZİ BÖLÜYORUM, HEPİNİZ ÜLKÜCÜSÜNÜZ ZATEN’

Vatandaşın aday belirleme sürecinde ilkesel bir duruş sergileyemeyen partileri artık samimi bulmadığını söyleyen Aksakal, kendisini solcu olarak gösteren bir partinin de ülkücü bir adayı desteklemesine anlam veremediğini ifade etti. Kemer’de daha önce MHP’den belediye başkanı seçilen bir kişinin bugün CHP’den aday gösterildiğini dile getiren Aksakal, şu ifadeleri kullandı:

“Önder Aksakal, sol seçmene solcu bir aday çıkardığında bas bas bağırıyorlar. Vay efendim oyları bölüyor, neyinizi bölüyorum, hepiniz ülkücüsünüz zaten. Ankara’nın sol seçmenine ‘En iyi ülkücü benim’ diye yarış yapan iki adamı çıkarıyorsunuz ve milletten oy istiyorsunuz. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu sol seçmene yapılmış bir zulümdür. Atatürkçü, devrimci, demokrat seçmenlere siyasi zulümdür. Bu zulmün önüne biz geçiyoruz, geçmeye de devam edeceğiz.”