Oy pusulaları at ve fil sırtında taşındı

Endonezyalılar, devlet başkanı, merkez parlamento, eyalet, il ve ilçe bazındaki bölge meclislerini seçmek için sandık başına gitti. 17 bin adadan oluşan ülkede 192.8 milyon seçmen oy kullandı. Ülkenin coğrafi koşulları nedeniyle oy pusulaları bazı yerleşim birimlerine atla veya filler tarafından taşınarak ulaştırıldı.

800 BİN SANDIK

809 bin 500 sandıkta oy kullanan milyonlarca kişi dört kademeli meclis seçimleri ve devlet başkanlığı için ilk kez aynı günde oy kullandı. Seçmenler 20 bin 538 kişi olan meclis üyelerini 245 bin aday arasından seçti.

Devlet Başkanlığında ise şimdiki başkan Joko Widodo ve ülkenin eski özel birlik komutanı Prabowo Subianto yarıştı.

Resmi sonuçlar mayıs ayında açıklanacak. Ancak, kamuoyu araştırma şirketlerinin sandık çıkışındaki anketlerine göre eski bir iş adamı olan Widodo’nun rakibinin yüzde 10 önünde olduğunu gösteriyor.

OY PUSULALARI FARKLI YOLLARLA TAŞINDI

Nüfusunun çok kalabalık olması nedeniyle bir günde yapılan en büyük seçimlerden birine ev sahipliği yapan Endonezya’nın coğrafi koşulları nedeniye oy pusulaları ‘farklı yollarla’ ülkenin en ücra köşelerine kadar ulaştırıldı.

Bir kısmı uçakla, bir kısmı savaş gemisiyle, bir kısmı kanolarla nehirler aşılarak, bir kısmı fil ve atların sırtında taşınan oy pusulalarının bazıları kısmı da görevliler tarafından yürüyerek taşındı.

Endonezya’da 193 milyon seçmen sandığa gitti: Muharrem İnce’nin Maltepe mitingi, Devlet Başkanı Widodo’nun mitingi olarak servis edildi