Tatil için şehir dışına çıkmayı planlayan vatandaşların şimdiden bilet almaya başlamasıyla otobüs firmalarında talep patlaması yaşandı. Bu yoğun talep nedeniyle otobüs bilet fiyatlarına zam yapılmaya başlandı.

Seçimlere ve yaklaşan Ramazan Bayramı'na yönelik talebin artmasıyla otobüs biletlerinin bulunması zorlaşmaya başladı. Kış aylarında müşteri çekebilmek için indirimli satışlar yapan otobüs firmaları, normal fiyatlarına dönerek bir de üstüne zam yapma kararı aldılar. Örneğin, daha önce 700 TL'ye satılan bir biletin fiyatı, bayram öncesinde 1400 TL'ye kadar çıkacak.

Seçim için gidecekleri illere ve bayram tatili için rezervasyon yapan vatandaşlar nedeniyle otogarlarda yoğunluk artmaya başladı. Her bayram öncesi olduğu gibi, bu sene de otobüs biletlerine bayram tarifesi uygulanacak. Kış aylarında rekabet için indirim yapan otobüs firmaları, seçim ve bayramın çakışmasıyla ortaya çıkan talep artışını değerlendirerek otobüs bilet fiyatlarına yüzde 100'e varan oranlarda zam yapmaya hazırlanıyorlar.

Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, fiyatlardaki artışın yüzde 100 gibi gözüktüğünü ancak durumun öyle olmadığını belirtti. Örneğin, İzmir için normal fiyatın 850 TL olduğunu, ancak şu anda 650 TL olduğunu ve bayramda 1050 TL'ye kadar çıkabileceğini ifade etti.

Yıldırım ayrıca, Trabzon biletlerinde Ulaştırma Bakanlığı'na bildirilen fiyatın 1100 TL olduğunu ancak şu anda 700 TL'ye satıldığını söyledi. Bayramda ise bu fiyatın 1400 TL olarak uygulanacağını belirtti. Dolayısıyla 300 TL'lik bir artışın yüzde 100'e denk geldiğini açıkladı.