Osmaniye İl Kültür Müdürlüğü, Türk edebiyatının dev ismi Yaşar Kemal'i anmak ve onun edebi mirasını kutlamak amacıyla düzenlediği Yaşar Kemal Edebiyat Festivali'ne tüm edebiyat ve kitap severleri davet ediyor. Festival, Yaşar Kemal'in eserlerinin yanı sıra, Türk edebiyatına yön veren diğer önemli yazarları da ele alacak bir dizi panel, atölye çalışması ve okuma etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

Etkinlikler arasında, Yaşar Kemal'in romanlarında sıkça işlediği toplumsal meseleler ve doğa temaları üzerine tartışmalar, yerel sanatçıların performansları, ve çeşitli sanatsal sergiler yer alacak. Festival, Kemal'in yazın dünyasına katkılarını geniş bir perspektiften ele almayı ve onun eserlerinin günümüz Türk toplumu üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlıyor.

Araştırmacı gazeteci ve yazar Ali Avcu festival kapsamında Türk edebiyatının unutulmaz ismi Yaşar Kemal anısına özel olarak düzenlecek kitap imza gününde, edebiyatseverlerle buluşacak.

Avcu ''Festival boyunca, çeşitli kitaplarımı imzalayarak Yaşar Kemal'in edebi anlayışını ve toplum üzerindeki derin etkilerini katılımcılarla paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyorum.'' ifadelerini kullandı.

Festival, Osmaniye'nin tarihi ve kültürel zenginliklerini de katılımcılara sunma fırsatı bulacak. Edebiyatseverler, festival süresince hem Yaşar Kemal'in hem de Türk edebiyatının zengin dünyasına dair yeni keşifler yapma imkanı bulacaklar.