Kasım Süleymani davasında sona doğru

3 Ocak 2020 Kasım Süleymani suikastinin Irak’ta görülen davasında sona yaklaşıldı.

Orta Doğu 29.12.2020, 19:48
Kasım Süleymani davasında sona doğru
Toplumsal Dış Haberler

Irak Yüksek Yargı Konseyi, Irak Halk Seferberlik Güçleri Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi El Mühendis ve İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle ilgili soruşturmada yeni bir aşamaya geçtiklerini açıkladı. Cinayete karışan zanlılarla ilgili kararın kısa sürede geleceği belirtildi.

Yüksek Yargı Konseyi Medya Merkezi Sorumlusu Haydar Ali Nuri, “Soruşturmada oldukça ilerlediklerini, olayın tamamıyla aydınlatılmasına çok az kaldığını” belirtti.

Nuri, 2020’nin başında Bağdat Havalimanı’nda Irak’tan ayrılacakları sırada bir Amerikan uçağınca konvoyları hedef alınarak katledilen Mühendis ve Süleymani cinayetine ilişkin davada, “Önümüzdeki günlerde sanıklar ve suikast zanlılarıyla ilgili uygun adli kararların çıkarıldığına hepiniz tanık olacaksınız” dedi.

NE OLMUŞTU?
3 Ocak’ta 2020’de Pentagon, Bağdat Uluslararası Hava Limanı yakınlarında bir hava saldırısı gerçekleştirdiklerini ve Irak Halk Seferberlik Kuvvetleri Başkan Yardımcısı Mühendis ve  İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Süleymani’nin öldürüldüğünü duyurmuştu.

İran’sa Ayn El Esad’ın da aralarında bulunduğu iki askeri üssü düzinelerce füzeyle vurarak cevap vermiş; bu sırada bir yolcu uçağının da düşürülmesi ülkede geniş çaplı gösterilere neden olmuştu.

Yorumlar (0)