Arsenal'in Ukraynalı yıldızı Oleksandr Zinchenko, çağırılması durumunda ülkesi için savaşabileceğini açıkladı. Zinchenko, ülkesi için daha fazla desteğe ihtiyaç olduğunu belirtirken çağrı alması halinde İngiltere'den ayrılabileceğini ifade etti. Yıldız futbolcu konu hakkında şu şekilde konuştu:

“Çağrı alırsam savaşmaya gidebilirim. Kısa bir süre önce aynı okulda okuduğum arkadaşlarım şu anda savaşta. Dürüst olmak gerekirse bunu kabul etmek çok zor ama olan bu. Vazgeçemeyiz. Ukraynalı olduğum için şu anda olduğumdan daha fazla gurur duyamam. Bu savaşın çok ama çok yakında sona ereceğine ve Ukrayna'mızı gerçekten istediğimiz gibi yeniden inşa edebileceğimize dair bir hayalim var.”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, askere alınma yaşının 27'den 25'e düşürüldüğü bir yasa tasarısını imzaladı. Bu yeni yasa ordunun ihtiyaçlarını karşılamak üzere daha fazla insanın askere çağrılabileceği anlamına geliyor. 27 yaşındaki oyuncu, 2021’de Rusya’nın işgaliyle başlayan savaşın ardından ülkesindeki insanlara yardım etmek için yaklaşık 1 milyon sterlin bağış yapmıştı.