Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin faili Ogün Samast, "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçlamasıyla açılan dava kapsamında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı.

Ogün Samast, Trabzon Akçaabat Adliyesi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlanırken, avukatı da fiziksel olarak salonda hazır bulundu.

Avukat Raşit Hodo, hazırlanan iddianamenin yeni tebliğ olduğunu belirterek, Samast'ın savunmasının bu duruşmada alınmamasını talep ederek ek süre istedi. Mahkeme başkanının kabul ettiği talep sonucunda Samast'ın savunması bir sonraki duruşmada alınacak.

Duruşmaya, aralarında Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek'in de bulunduğu bazı sanıklar SEGBİS aracılığıyla katılırken, Dink ailesinin avukatları ve sanık avukatları fiziksel olarak duruşma salonundaydı.

Kimlik tespiti yapılan Samast, ikamet adresi olarak Düzköy'deki bir adresi verdi. İşsiz olduğunu belirten Samast, herhangi bir gelirinin olmadığını ifade etti. Samast'ın eşi de Akçaabat Adliyesi'ndeki duruşma salonunda izleyici olarak yer aldı.

Hrant Dink suikastinin tetikçisi Ogün Samast, 15 Kasım 2023'te Bolu F Tipi cezaevinden koşullu salıverilmişti. Samast hakkında, tahliyesinin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan 17 Kasım'da iddianame düzenlenmişti.