Öcalan görüşmesiyle gündem olan Ali Kemal Özcan’ın istihbarat birimleriyle ilişkisi var mı?

Tunceli Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Doç. Ali Kemal Özcan’ın, Abdullah Öcalan’ın avukatları dışında bir isim olarak 23 Haziran Pazar günü yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminden 2 gün önce İmralı’ya gitmesi gündem oldu. Sürpriz İmralı görüşmesi eşliğinde dünden beri Türkiye’nin en çok konuştuğu isim olan Özcan, T24’den Candan Yıldız’ın sorularını cevapladı. Akademik mesaisine değinirken […]

Gündem Öcalan görüşmesiyle gündem olan Ali Kemal Özcan'ın istihbarat birimleriyle...

Tunceli Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Doç. Ali Kemal Özcan’ın, Abdullah Öcalan’ın avukatları dışında bir isim olarak 23 Haziran Pazar günü yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminden 2 gün önce İmralı’ya gitmesi gündem oldu.

Sürpriz İmralı görüşmesi eşliğinde dünden beri Türkiye’nin en çok konuştuğu isim olan Özcan, T24’den Candan Yıldız’ın sorularını cevapladı.

Akademik mesaisine değinirken “Dört Türkçe, iki de İngilizce kitabım var. Doktora tezim “Türkiye Kürtleri / PKK ve Öcalan Üzerine Analiz” diyen Ali Kemal Özcan, “bir oğlunun PKK saflarında dağa çıktığı” iddiasını yalanlıyor:

“HDP’nin ABD Temsilcisi Gran Özcan oğlum. Dağda bir çocuğum olduğu bilgisi doğru değil. Üç oğlum var; biri İngiltere’de işinde gücünde, diğeri de küçük.”

Doç. Ali Kemal Özcan, Öcalan’ın avukatlarının bile, yıllar sonra -ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri arifesinde- ziyaret için resmi izin alabildiği İmralı’ya nasıl gidebildiğini anlatırken şunları söylüyor:

” İlk talebimi Aralık 2004’te o dönemdeki avukatlara iletmiştim. Ama avukatlar söz vermişti; doğru çıkmadı. Kitaplarımı göndermiştim ama gitmemiş, yeni ulaşmış kitaplarım. Zaten görüşme başvurum vardı. Öcalan görüşmek istemiş. ”

“Devlet haber verdi”

Peki Öcalan’la görüşme imkânı Ali Kemal Özcan’a nasıl, kim veya hangi merci tarafından haber verildi?

Özcan, bu konuda “Devlet” yanıtını vermekle yetiniyor. Israr edince, “Bu soruyu bana savcılar veya istihbarat birimleri sorsun” karşılığını veriyor.

Ali Kemal Özcan, “istihbarat birimleriyle ilişkisi olduğu” iddialarını hatırlatarak yönelttiğimiz soruya da şu yanıtı veriyor:

“İstihbarat teriminin sözlük anlamını bile sınırlı bilirim. Hiçbir istihbarat örgütüyle görüşmedim, ama istihbarat örgütleri ilişki kurabilirler. Benimle de kurmuşlardır. Ama ben onların istihbaratçı olup olmadıklarını, benimle ne zaman görüştüklerini ve kim olduklarını bilemem.

Diğer yandan istihbaratçılar yasa dışı mı? Bu ülkenin vatandaşları, ne yaptıkları önemlidir. İstihbarat ile çalıştığıma yönelik iddiayı Öcalan’ın ifadesi ile cevaplayayım; “En az peygamberler kadar yaptığı işin kutsallığına inanan bilim insanlarına ihtiyaç vardır.”

Ali Kemal Özcan, 20 Haziran Çarşamba akşamı, Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından önce kamuoyuyla paylaştığı 18 Haziran tarihli Öcalan’ın el yazılı mektubunun fotokopisini kimden aldığı, sorusuna “tedarik edildiği” karşılığını veriyor:

“Mektubu Öcalan iki gün önce avukatlara vermiş. Öcalan’ın mektubu bana tedarik edildi. Öcalan, TC vatandaşı olarak konuşabilir. Devletin de takdir hakkı vardır.”

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sıfatıyla görüştüğünü ifade eden Özcan , Öcalan’ın kendi fikirlerine değer verdiğini söyledi. Öcalan’ın kendisinin onun emanetine hıyanet etmeyeceğini bildiğini belirtti.

En çok okunan haberler

Saray duyurdu: Atatürk’e ‘firavun’ diyen Nuri Pakdil öldü

Ankara Şehir Hastanesi'nde tedavi gören gerici yazar Nuri Pakdil 85 yaşında hayatını kaybetti.

Trump’ın Erdoğan’a yazdığı mektubun arkasındaki psikolojik nedenler

Günlerdir Türkiye ile birlikte bütün dünya Trump'ın AKP’li cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektubu konuşuyor. Efendim neymiş mesele diplomatik teamülleri aşıyor nezaket kurallarına uymuyormuş. Mektubun...

‘Ülkemde Neler Oluyor?’ programının bu haftaki konuğu İhsan Eliaçık

Toplumsal TV'de yayın hayatına başlayan, Linda Gözde Karasu'nun sunduğu 'Ülkemde Neler Oluyor?' programının bu haftaki konuğu İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık olacak. 

Ahmet Hakan: İmamoğlu isyanında haklıdır!

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, Haydarpaşa ve Sirkeci garları ihalesi ile ilgili İBB iştiraklerinin hukuksuzca elenmesine tepki gösterdi.

İstanbul’da kadın cinayeti! Eski eşine kurşun yağdırdı

İstanbul Beylikdüzü’nde gece saatlerinde bir kişi bir hafta önce boşandığı eski eşinin de içinde bulunduğu aracın önünü keserek otomobile kurşun yağdırdı. Aracın içindeki 2 kişi yaşamını yitirirken, saldırıyı düzenleyen kişi aynı silahla olay yerinde intihar etti.

Güncel

ABD başkanları ve tehdit mektupları

Amerika’nın Anadolu topraklarıyla ilişkisi, 1772’de donanması yakılan Osmanlı Devleti’nin; yeni savaş gemileri inşası için getirdiği mühendislerle başladı. O günden Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar inişli-çıkışlı...

Bahçeli, ihraç ettiği isme ne gönderdi?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partiden ihraç ettiği eski MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu’na dikkat çeken bir hediye gönderildi...

‘Tüm zeki komutanların hayal ettiği savaşsız zaferi bugün Putin kazandı’

Alman Die Welt gazetesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Suriye’de, tarih boyunca neredeyse tüm zeki komutanların hayal ettiği savaşsız zafer kazandığını yazdı.

Seçimin galibi belli oldu: Beşiktaş’ın yeni başkanından ilk mesaj

Beşiktaş Kulübü'nün olağanüstü seçimli genel kurulunda rakipleri Serdal Adalı ve Hürser Tekinoktay'ı geride bırakan Ahmet Nur Çebi, siyah beyazlı kulübün 34'üncü başkanı oldu.

Haydarpaşa ihalesi: Nasıl bu kadar pervasızlar?

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından Haydarpaşa ve Sirkeci Gar binalarının kullanılmayan kısımlarının “kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere” çıartıldığı ihaleye katılımcılardan İstanbul Büyükşehir...

ABD başkanları ve tehdit mektupları

Amerika’nın Anadolu topraklarıyla ilişkisi, 1772’de donanması yakılan Osmanlı Devleti’nin; yeni savaş gemileri inşası için getirdiği mühendislerle başladı. O günden Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar inişli-çıkışlı...

Bahçeli, ihraç ettiği isme ne gönderdi?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partiden ihraç ettiği eski MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu’na dikkat çeken bir hediye gönderildi...

Netflix şifresini paylaşanlara kötü haber

Netflix, şifresini arkadaşları ve ailesiyle paylaşan kullanıcılar için önlem alınacağını duyurdu. Netflix Ürün Yöneticisi Greg Peters, “Tüketici dostu yöntemleri denerken, sınırları ne kadar zorlayabileceğimize de bir bakacağız" dedi.

TELE 1’den yeni transfer

Sunucu Sedef Kabaş TELE 1'de program yapacağını duyurdu.

‘Tüm zeki komutanların hayal ettiği savaşsız zaferi bugün Putin kazandı’

Alman Die Welt gazetesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Suriye’de, tarih boyunca neredeyse tüm zeki komutanların hayal ettiği savaşsız zafer kazandığını yazdı.

Lübnan’ın yolsuz başbakanından 24 maddelik tedbir paketi

Başbakan ve milletvekili maaşları yüzde 50 azaltılacak, banka ve sigorta şirketlerine yüzde 25 oranında vergi getirilecek....