Notre Dame için 100 milyon euro bağış

Fransa’nın başkenti Paris’in en ünlü tarihi yapılarından Notre-Dame Katedrali’nde çıkan yangın Paris itfaiyesi tarafından kontrol altına alınırken, ana yapının kurtarıldığı belirtildi.

Paris Başsavcılığı, yüzlerce itfaiye erinin mücadele ettiği yangınla ilgili inceleme başlattıklarını duyururken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Pazartesi gecesi yangının devam ettiği yapının önünde basına yaptığı açıklamada “Notre-Dame bizim tarihimiz, edabiyatımız, büyük olaylarımızın, savaşlarımızın, özgürlük mücadelelerimizin yaşandığı yer” dedi.

‘HEP BİRLİKTE YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ’

“Notre-Dame yanıyor ve pek çok Fransızın hissettiği üzüntüyü biliyorum. Ama bu akşam umuttan da bahsetmek istiyorum.” diyen Macron, sözlerine şöyle devam etti:

“Gururlu olalım çünkü bu katedrali 800’den fazla yıl önce biz inşa ettik ve aradan geçen yüzyıllarda büyüttük, geliştirdik. Bu yüzden ciddi bir şekilde söylüyorum: Hep birlikte yeniden inşa edeceğiz.”

100 MİLYON EURO BAĞIŞ

Macron’un açıklamasının ardından Fransız milyarder Francois-Henri Pinault, Notre-Dame’ın restorasyonu için 100 milyon euro bağışlayacağını açıkladı.

Fransız haber ajansı AFP’ye bir açıklama gönderen Gucci ve Yves Saint Laurent gibi şirketlerin bünyesinde bulunduğu Kering’in CEO’su Francois-Henri Pinault, “Notre-Dame’ı tamamen baştan inşa etmek için gerekli faaliyetlere” bağışta bulunduğunu açıkladı.

Francois Henri Pinault