Elon Musk'ın beyin çipi implantı yapan şirketi Neuralink, ilk insan denemesinin ardından ikinci bir insana beyin çipi yerleştirmeye hazırlanıyor.

Neuralink, ilk deneme sırasında ortaya çıkan sorunları çözdükten sonra ikinci bir hastaya beyin çipi yerleştirmek için FDA'dan onay aldı.

FDA İmzayı Attı

FDA, Neuralink'in cihazın ultra ince kablolarını beynin daha derinlerine yerleştirmeyi içeren planlı güncellemelerine onay verdi. 

Geçtiğimiz haftalarda, Neuralink’in beyin çipi takılan ilk hastası Nolan Arbaugh'un kafatasında hava sıkıştığı ve bu durumun pnömosefali olarak bilinen, tedavi edilmezse nöbetlere, beyin apsesine ve ölüme yol açabilecek bir duruma neden olabileceği iddia edilmişti.

İlk Beyin Çipi Yerleştirilen Hasta Kimdir?

Nolan Arbaugh, 2016 yılında bir kamp danışmanı olarak çalışırken geçirdiği bir kazanın ardından omuzlarından aşağısını hissetmemeye başladı. Arbaugh, kafatasının küçük bir parçasını çıkararak çipi beynine yerleştirmek için "dikiş makinesi benzeri" bir robotun kullanıldığı 30 dakikalık bir prosedürden geçti. Bu ameliyatın ardından, 28 Ocak'ta beyin implantıyla birlikte hayatı yeniden değişti.

100 Gündür Beyin Çipiyle Yaşıyor

Neuralink, 8 Mayıs'ta Arbaugh hakkında bir ilerleme güncellemesi paylaşarak, cihazın implante edilmesinin üzerinden 100 günden fazla zaman geçtiğini duyurdu.