NASA'nın Artemis 3 misyonu için seçilen ilk üç potansiyel yükten biri, Ay Ortamı İzleme İstasyonu (LEMS) olarak belirlendi. LEMS, Artemis 3 astronotlarının ineceği Ay'ın güney kutbu çevresindeki bölgedeki Ay depremlerinden kaynaklanan yer hareketlerini sürekli olarak izleyecek.

LEMS'in Ay yüzeyinde en az üç ay ve en fazla iki yıl boyunca çalışması bekleniyor. Bu süre zarfında, Ay'ın jeofiziksel aktivitesini uzun bir süre boyunca kesintisiz olarak ölçebilir ve izleyebilir. NASA yetkilileri, Ay depremlerinin ilk kez Apollo astronotlarının 1969-1972 yılları arasındaki görevleri sırasında Ay yüzeyine yerleştirdikleri sismometrelerle tespit edildiğini belirtti. Ancak, bu sismik veriler genellikle Ay'ın ekvatoruna yakın, Dünya'ya bakan tarafında toplanmıştı. Bu nedenle, güney kutbundaki sarsıntılara ilişkin veri eksikliği bulunuyordu ve bu da güney kutbundan veri toplamanın Ay'da uzun vadeli bir varlık oluşturmak için önemli olduğunu vurguluyor.

Ay depremleri, Ay ile Dünya arasındaki çekim kuvveti ve Ay yüzeyindeki sıcaklık değişimlerinden kaynaklanır. Gündüzleri sıcaklıklar 121 santigrat dereceye kadar yükselirken, geceleri eksi 133 dereceye kadar düşer. Bu aşırı sıcaklık değişimleri, Ay'ın genişlemesine ve soğuduğunda büzülmesine neden olarak depremlere yol açar.