Amsterdam şehrinde 30 Ocak 1984'te dünyaya gelen ve doğum adı Önder Doğan olan Murda, büyük bir kısmını Hollanda'da geçirdi. Müzik kariyerine 2008 yılında ilk EP'sini çıkararak adım atan Murda, Bizzey, Kraantje Pappie, Ronnie Flex gibi birçok ünlü isim ve Hollandalı hip-hop sanatçısıyla iş birliği yaptı. Türkiye'de ise Ezhel ile tanındı. Çocukluğuyla ilgili sorulara yanıt veren ünlü rapçi, kültürlü bir ailede büyüdüğünü ve annesiyle babasının sanata önem vererek kendisini bu yönde yetiştirdiğini belirtti.

Murda, hayatını iki döneme ayırdığını söylüyor: Babası olmadan önce ve babası olduktan sonra. Babalık sorumluluğunun hayatını tamamen değiştirdiğini ve artık en değerli zamanlarının çocuklarıyla geçirdiği zamanlar olduğunu vurguluyor. En büyük hayalinin çocuklarına iyi bir baba olmak olduğunu dile getiren Murda, geçtiğimiz dönemde 13 günlük kızını kaybetmenin acısını ise asla unutamayacağını ifade ediyor.

Baba albümü hakkında konuşan Murda, bu albümün kendisi için son Hollandaca albümü olduğunu ve yapım sürecinde yaşadığı zorluğu, en yakın arkadaşını kaybetmenin üzüntüsüyle bir arada deneyimlediğini belirtiyor. Türk müzik sektörüne olan yolculuğunu anlatan rapçi, Türkçe bir şeyler denemeye karar vermesinin arkadaşının teklifiyle başladığını ve bu süreçte Ezhel'in büyük destekçisi olduğunu söylüyor. İkili arasındaki kardeşlik bağının kendisine büyük ilham verdiğini ve yol gösterdiğini dile getiriyor.