ABD'li gıda işleme devi Kellogg's'un multimilyoner CEO'su, geçtiğimiz günlerde mali durumu sıkıntılı olan ailelerin "akşam yemeğinde mısır gevreği" yiyerek başa çıkabileceğini öne sürmesinin ardından tepkiler yükseldi.

Gary Pilnick, 21 Şubat'ta CNBC'nin Squawk on the Street programında bazılarının Fransız Devrimi sırasında Marie Antoinette'e kanıt olmadan atfedilen "pasta yesinler" ifadesine benzettiği söz konusu açıklamaları yaptı.

Yüksek bakkal fiyatlarına ilişkin bir tartışma sırasında Pilnick, "Tahıl kategorisi her zaman oldukça uygun fiyatlı olmuştur ve tüketiciler baskı altındayken harika bir destinasyon olma eğilimindedir" dedi. "Bir ailenin mısır gevreğinin maliyeti diğerlerine göre daha uygun olacaktır."

CNBC sunucusu Carl Quintanilla, şirketinin markaları arasında Frosted Flakes, Froot Loops, Corn Pops ve Rice Krispies bulunan Pilnick'e, sözlerinin genel olarak market alışverişine yaklaşık %26 daha fazla harcamak zorunda kalan tüketiciler açısından yanlış anlaşılıp anlaşılmayacağını sordu

Pilnick ise “Akşam yemeğinde mısır gevreği muhtemelen şu anda daha fazla trend olan bir şey ve tüketici baskı altında olduğu için bunun devam etmesini bekliyoruz." cevabını verdi.

SOSYAL MEDYA KARIŞTI

Gary Pilnick'in bu sözleri ise sosyal medyada büyük tepki topladı.

Bir TikTok kullanıcısı, Pilnick'in yıllık baz maaşının 1 milyon dolar ve teşvik olarak 4 milyon doların üzerinde kazandığını gösteren Eylül 2023 Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dosyasına alaycı bir şekilde atıfta bulundu .

Kullanıcı "Bu adam yılda 4 milyon dolar kazanıyor, çocuklarını akşam yemeğinde mısır gevreğiyle beslediğini mi sanıyorsunuz?" dedi.